Президент США Дональд Трамп, обговорюючи підтримку України, серйозно перебільшив зазначені суми. Насправді Вашингтон витратив менше, ніж озвучені 350 мільярдів доларів.
Згідно з інформацією з видання "Голос Америки", міжвідомча спостережна група повідомляє, що після початку військової агресії Росії в Україні Конгрес США виділив приблизно 183 мільярди доларів для підтримки Києва.
У Пентагоні також зазначили, що Україні було надано військову підтримку на суму 65,9 мільярда доларів, а ще 3,9 мільярда доларів залишилося без використання.
Одночасно близько 58 мільярдів доларів з 183 мільярдів загальної фінансової допомоги Україні витрачено в США на розбудову оборонного виробництва.
Президент Володимир Зеленський відповів на слова Трампа, зазначивши, що загальні витрати на війну з лютого 2022 року сягнули приблизно 320 мільярдів доларів.
"З цієї суми 120 мільярдів – це ми, народ України, платники податків, а 200 мільярдів – від США та Євросоюзу. Це вартість озброєнь. Це збройний пакет на 320 мільярдів доларів", – зазначив український лідер.
Кільський інститут світової економіки, який слідкує за військовою, фінансовою та гуманітарною допомогою Україні, повідомив, що Європейський Союз, Великобританія, Ісландія, Норвегія та Швейцарія надали приблизно 140 мільярдів доларів для підтримки України, в той час як Сполучені Штати виділили близько 120 мільярдів доларів.
"Сполучені Штати надають Україні приблизно на 2 мільярди доларів більше, ніж країни Європи, у вигляді військової підтримки, проте європейські донори стали основним джерелом підтримки України з 2022 року, особливо в контексті фінансової та гуманітарної допомоги", – зазначається у звіті інституту.
Зважаючи на ВВП країн-донорів, підтримка України становила лише невелику частину. Наприклад, Сполучені Штати, Німеччина та Великобританія виділили менше 0,2% свого річного ВВП на допомогу Києву, тоді як Франція, Італія та Іспанія дали близько 0,1%.
Отже, підтримка України з боку США досягає 203 мільярдів доларів.
Згідно з оцінками економістів, зобов'язання Сполучених Штатів, що спрямовані виключно на допомогу Україні в конфлікті з Росією, на кінець 2024 року досягнуть 128 мільярдів доларів. Аналітики відзначили, що основна частина цієї фінансової підтримки залишається в США, а лише невелика частина фактично доходить до Києва.
Відзначається, що навіть якщо врахувати всі фінансові витрати, що мають відношення до війни в Україні, то загальні зобов'язання США на 24 квітня 2024 року сягнуть 213 мільярдів доларів. Хоча ця сума перевищує офіційні дані, вона все ж не відповідає цифрі, озвученій Трампом, у 350 мільярдів доларів.
Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп повідомив, що Вашингтон нібито виділив Україні 350 мільярдів доларів допомоги. Він зазначив, що в обмін на це "просять рідкісні метали, нафту та все, що ми зможемо отримати".
Однак міністр фінансів США Скот Бессент зазначає, що Україна має велику кількість природних ресурсів та інших національних активів, які здатні стати основою для її економічного відновлення після війни. Але це можливо лише за умови, що її уряд та населення будуть забезпечені необхідним капіталом, досвідом та правильними стимуляторами.
Відповідно до його слів, умови "партнерства", які пропонує Трамп, передбачають, що доходи, отримані Українським урядом від природних ресурсів, інфраструктури та інших активів, будуть насамперед направлені до фонду, спрямованого на довгострокову відбудову та розвиток України, де США матимуть економічні та управлінські права на майбутні інвестиції.