Рівень знань дітей у математиці та читанні "значно знизився" в більшості країн Європейського Союзу, що становить серйозну загрозу для економіки в майбутньому. Видання Politico повідомляє, що показники неуспішності, коли учні не досягають мінімальних стандартів, зростали протягом останніх 12 років. У 2022 році спостерігалося різке зниження базових навичок, ймовірно, через закриття шкіл під час пандемії.
Наразі ЄС не досягає поставлених цілей зі зменшення рівня неуспішності до 15% до 2030 року. Близько кожного третього 15-річного підлітка не має базових математичних навичок, а кожен четвертий не може досягти мінімального рівня в читанні та природничих науках.
Низький рівень успішності дітей у навчанні є загрозою для продуктивності праці та конкурентоспроможності в середньостроковій перспективі. Роботодавці підкреслюють важливість наявності кваліфікованих працівників і зазначають, що нестача робочої сили обмежує можливості компаній щодо розширення виробництва.
"Отже, ефективні системи освіти мають критичне значення для підготовки молоді та дорослих у навичках, необхідних на ринку праці, а також для забезпечення якісних робочих місць в умовах масштабних змін, з якими стикається ЄС", – йдеться в повідомленні.
Найгірші показники успішності у математиці спостерігаються в Болгарії, на Кіпрі та в Румунії. Учні з малозабезпечених сімей по всьому ЄС демонструють значно гірші результати: у 2022 році майже половина з них не впоралася з математикою, що "значно більше, ніж 38,2% у 2018 році".
Однак падіння успішності торкнулося і більш забезпечених дітей. Проблема нестачі кваліфікованих вихователів "посилилася в останні роки, зокрема через пандемію COVID-19".
Керівництва ряду країн вживають заходів: Фінляндія впроваджує більш обов'язкові уроки, в той час як Нідерланди планують виділити по 500 євро на кожного учня для шкіл, які готові поліпшити базові навички.
Після п'яти років стагнації економіка Німеччини скоротилася на 5% у порівнянні з допандемічними темпами зростання. Відновлення більшої частини дефіциту буде складним через структурні удари, зокрема у енергетичному секторі та автомобільній промисловості.
Експерти вважають, що проблеми найпотужнішої економіки Європи незабаром можуть вплинути на всю ЄС.