Договір між Києвом та Москвою про транзит російського газу до Європи через територію України закінчується за тиждень. Сторони не планують продовжувати угоду, що викликало незадоволення у деяких відомих представників країн ЄС. Як повідомляє Reuters, обсяги поставок російського газу через Україну є досить скромними. У 2023 році Москва постачила близько 15 мільярдів кубометрів газу, що становить лише 8% від рекордних обсягів, які постачалися до Європи різними маршрутами у 2018-19 роках.
Витрати на розбудову своєї частки на європейському газовому ринку Росія робила протягом півстоліття, досягнувши піку в 35%. Проте після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, її частка поступилася Азії, США та Норвегії, оскільки ЄС почав активніше зменшувати залежність від російського газу.
У 2022 році ціни на газ в ЄС досягли рекордних висот після зупинки постачання з Росії. Представники ЄС, зокрема чиновники та трейдери, вважають, що такі стрибки цін більше не повторяться, враховуючи невеликі обсяги та кількість покупців.
Газ, що надходить через старий радянський трубопровід Уренгой-Помари-Ужгород, транспортується із Сибіру та проходить через місто Суджа, яке наразі контролюється українськими військами, у Курській області Росії. Далі, через українську територію, газ потрапляє до Словаччини, де трубопровід ділиться на відгалуження до Чехії та Австрії.
Обсяги експорту російського газу цим шляхом залишаються стабільними, незважаючи на припинення постачання від "Газпрому" до австрійської компанії OMV у листопаді через спори щодо контракту. Австрія все ще отримує більшість газу через Україну, а Росія постачає близько двох третин імпорту газу в Угорщину.
Словаччина отримує близько 3 мільярдів кубометрів газу на рік від "Газпрому", що також становить приблизно дві третини її потреб. Чехія в 2022 році майже повністю зупинила імпорт газу зі сходу, проте в 2024 році відновила постачання з Росії.
Більшість інших російських газових маршрутів до Європи закриті, включно з "Ямал-Європа" через Білорусь та "Північним потоком" дном Балтики. Єдиними діючими маршрутами залишаються "Блакитний потік" та TurkStream до Туреччини через Чорне море. Туреччина частково транспортує обсяги російського газу до Європи, зокрема в Угорщину.
Україна має отримувати від 0,8 до 1 мільярда доларів на рік за транзит російського газу. За оцінками Reuters, у 2024 році загальний обсяг експорту російського газу до Європи через всі маршрути зріс до 32 мільярдів кубометрів з 28,3 мільярдів кубометрів у 2023 році. Це означає, що Москва може заробити приблизно 5 мільярдів доларів на продажах через Україну в поточному році, з огляду на прогнозовану середню ціну на газ у 339 доларів за 1 000 кубометрів.
Росія висловила готовність продовжити угоду про транзит, проте Київ неодноразово заявляв, що не погодиться на це. Альтернативним варіантом є постачання газу через інші маршрути, такі як TurkStream, Болгарія, Сербія або Угорщина, хоча їхня пропускна здатність є обмеженою.
Президент України Володимир Зеленський запевнив, що країна не буде здійснювати транзит російського газу без гарантій, що Кремль не отримуватиме фінансової вигоди від продовження бойових дій. У відповідь прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо зазначив, що газове питання є одним з п’яти основних розбіжностей у відносинах з Україною.
22 грудня під час візиту до Москви Фіцо обговорив з Володимиром Путіним питання завершення газової угоди з Україною. Він заявив, що російський лідер підтвердив готовність Росії продовжувати постачання газу на захід через Україну, проте це буде "практично неможливо" після 1 січня через позицію Києва.