Зупинка транзиту російського газу через територію України позбавляє Москву частини доходів, але європейський газовий ринок не став абсолютно недоступним для Росії. Як повідомляє Bloomberg, Росія збільшує експорт скрапленого природного газу (СПГ) морським шляхом. Хоча існують заклики заборонити такі поставки, Європа продовжує закуповувати рекордні обсяги СПГ, значна частина якого надходить від терміналу "Ямал СПГ".
"Ця ситуація демонструє, наскільки складно Європі відмовитися від російських постачань, адже протягом останнього десятиліття Росія стала ключовим постачальником енергоресурсів для континенту. Москва показала, що навіть коли один маршрут до ринку закривається, для неї часто залишаються альтернативні," – зазначається в статті.
У 2024 році "Газпром" реалізував через Україну газу на суму приблизно $6 мільярдів. Більшість економістів та аналітиків вважають, що втрата цих поставок матиме незначний вплив на економіку Росії: це призведе до зниження ВВП на приблизно 0,2-0,3%.
"Ці цифри є занадто малими, щоб суттєво вплинути на військову машину Путіна," — зазначив Девід Окслі, економіст Capital Economics, у своїй останній записці. Для порівняння, за його оцінками, Україна може втратити близько 0,5% ВВП, якщо не отримає компенсацію за транзит газу.
Окрім експорту СПГ, Росія має й інші варіанти трубопроводів для транспортування газу, які можуть допомогти компенсувати збитки від припинення транзиту через Україну.
Поставки газу до Китаю, який обігнав Європу як найбільший ринок для російського трубопровідного газу, очікується, досягнуть рекордних 31 мільярда кубометрів у 2024 році. Цього року вони можуть зрости до 38 мільярдів кубометрів, оскільки трубопровід "Сила Сибіру" вийшов на повну потужність.
За оцінками Сергія Вакуленка, наукового співробітника Фонду Карнегі, це компенсувало б половину обсягів, які були втрачені з припиненням транзиту через Україну.
"Газпром" також має можливість збільшити поставки газу через "Турецький потік", безпосередній газопровід між Росією та Туреччиною, який може постачати газ і до деяких європейських клієнтів. У 2025 році "Газпром" міг би реалізувати 25 мільярдів кубометрів до Туреччини та 15 мільярдів кубометрів до Європи, вважає Вакуленко.
Як повідомляв УНІАН, Європа досі має значні енергетичні зв'язки з Росією. Не лише проросійські уряди Угорщини та Словаччини все ще залежать від російських енергоресурсів. Значні суми коштів продовжують надходити й з країн, таких як Франція, Австрія та Іспанія.
Також ми повідомляли, що 1 січня Україна зупинила прокачування російського газу в Європу, що поклало край тривалій епосі економічного впливу Росії на Європу. Однак це не вирішує всіх існуючих проблем у цій сфері.