Міністерство закордонних справ України підкреслює, що країна готова зайняти вакантне місце у Європейському Союзі та НАТО, якщо Угорщина вирішить відмовитися від даного статусу на користь членства в СНД і ОДКБ. Про це говориться у відповідній заяві МЗС України.
"Неодноразові маніпулятивні висловлювання угорського керівництва щодо того, що рішення України не подовжувати з 2025 року угоду про транзит із державою-агресором Росією нібито негативно вплинули на споживчі ціни, є елементом політично вмотивованої інформаційної кампанії для внутрішнього споживання", – йдеться в документі.
МЗС також нагадало, що у декларації від 1 січня 2025 року Європейська Комісія чітко зазначила, що дане рішення України не мало негативного впливу на енергетичну безпеку європейських країн та споживчі ціни на європейському ринку.
"Єдиною причиною існуючих проблем на енергетичному ринку Європи завжди була Росія. Протягом багатьох років Кремль використав енергію як засіб шантажу європейських урядів, підриваючи енергетичну безпеку. Внаслідок повномасштабної агресії Росії проти України країна стала екзистенційною загрозою для стабільності та миру в Європі. Як наслідок, еліта залежності Європи від російських енергоносіїв закінчується", – вказано в заяві.
Крім того, Єврокомісія та європейські уряди активно співпрацюють для диверсифікації джерел постачання та підвищення енергетичної незалежності. Усі європейські держави знайшли можливості для забезпечення своєї економіки та населення альтернативними енергоносіями з США та Близького Сходу.
"Лише дві з двадцяти семи країн ЄС не змогли впоратися з цим завданням і тепер намагаються перекласти свої проблеми з хворої голови на здорову", – зазначено в заяві.
Водночас, у документі підкреслюється, що прагнучи зберегти залежність від Росії, зазначені дві країни фактично перешкоджають доступу на європейський ринок енергоресурсів з боку США та інших партнерів.
"Якщо для угорської сторони пріоритетом є підтримка Росії, а не ЄС і США, то це треба відверто визнати. Україна готова зайняти вакантне місце в ЄС і НАТО, якщо Угорщина вирішить його звільнити задля вступу до СНД чи ОДКБ. Якщо ж Угорщина справді бажає допомогти завершити війну, їй слід почати з того, щоб не підривати єдність в ЄС, а натомість зміцнювати енергетичну безпеку й незалежність своєї країни та її громадян разом із рештою Європи і США", – зазначається у заяві.
Як повідомлялося раніше, Україна 1 січня 2025 року о 07:00 офіційно припинила транспортування природного газу з Росії через свою газотранспортну систему. Це рішення було прийняте в інтересах національної безпеки.
Перед цим Угорщина проводила переговори з Москвою та Києвом щодо збереження постачань газу через Україну.
Президент України Володимир Зеленський закликав угорську і словацьку владу не боятися України в Європі.