Морський експорт сирої нафти з Росії досяг найнижчого рівня з серпня 2023 року. Зниження обсягів постачання переважно стосується портів на заході країни. Як повідомляє Bloomberg, у грудні поставки нафти зменшилися на 25% у порівнянні з попереднім місяцем. У січні ситуація продовжила погіршуватися: за перші десять днів було відправлено всього п’ять вантажів, що у два рази менше, ніж у попередньому місяці.
Причиною падіння поставок може бути збільшення обсягів переробки нафти, що зменшує доступну для експорту сировину. Ймовірно, частина нафти була переорієнтована на тихоокеанський порт Козьміно, де минулого місяця зафіксували рекордні обсяги постачань – 993 000 барелів на добу. До кінця 2024 року порт планує приймати нафту також через залізничну станцію Вантажна, що може збільшити обсяги на 7 мільйонів тонн на рік, або приблизно на 140 000 барелів на день.
Скорочення постачань сталося після того, як група виробників нафти ОПЕК+ втретє відклала виконання плану щодо відновлення обсягів поставок, які знижувалися в останні роки. Москві, ймовірно, доведеться чекати до квітня для можливого збільшення видобутку, хоча цей термін знову можуть перенести через очікувану надлишкову пропозицію.
Згідно з офіційними даними, у грудні видобуток нафти в Росії трохи не дотягнув до цільового показника ОПЕК+. В країні видобували 8,971 мільйона барелів на добу, тоді як цільовий рівень зріс на 30 000 барелів на день через закінчення компенсаційних скорочень, обіцяних раніше.
Падіння обсягів постачання в Росії частково компенсується зростанням цін на російську нафту. У результаті, валова вартість експорту з Москви за тиждень до 5 січня знизилася приблизно на 20 мільйонів доларів до 1,35 мільярда доларів.
Експортні ціни в портах Балтійського та Чорного морів зросли на приблизно 2,50 долара за барель, тоді як ціни на основний тихоокеанський сорт ESPO зросли приблизно на 2,70 долара. Ціни на нафту, що постачається в Індію, підвищилися на приблизно 1,80 долара, за даними Argus Media.
Середній дохід за чотири тижні зменшився до 1,33 мільярда доларів на тиждень з 1,35 мільярда в період до 29 грудня.
З огляду на це, ціна російських поставок з Балтійського та Чорного морів за чотири тижні до 5 січня знизилася приблизно на 0,80 долара за барель у порівнянні з періодом до 27 жовтня. Ціни на основний тихоокеанський сорт ESPO зменшилися приблизно на 0,30 долара за барель.
26 грудня ціни на нафту зросли через надії на додаткові економічні стимули в Китаї, а також через зменшення запасів "чорного золота" у США.
Американський нафтовий інститут повідомив, що запаси сирої нафти в США знизилися тиждень тому, що вселило певні сподівання на подальше зростання попиту.