Українці здебільшого обирають іпотечне кредитування для купівлі однокімнатних та двокімнатних квартир, переважно у столиці та західних регіонах країни. Про це повідомила перша заступниця голови правління "Глобус Банку" Олена Дмітрієва. Вона зазначила, що середня ціна на первинному ринку, яка фінансується через банківські програми, коливається в межах 2,3 млн грн до 2,8 млн грн, а найбільш поширена сума первісного внеску становить близько 30% від загальної вартості житла.
"Найвищий попит спостерігається на квартири площею від 45 до 70 квадратних метрів. Позичальники надають перевагу нерухомості з рівнем готовності від 50% і більше. Більше 70% усіх кредитів припадає на житло комфорт-класу," – додала Дмітрієва.
За її словами, 75% угод укладається на строк 20 років, тоді як 25% – на термін до 10 років. Більшість іпотечних угод (80-85%) зосереджено в Києві, а також у Київській області, Львові, Івано-Франківську та Закарпатті.
Експертка вважає, що за умов покращення економічної та військової ситуації, до 2025 року близько 40% всіх наданих іпотечних кредитів у рамках програми "єОселя" може припадати на первинний ринок. Дмітрієва також повідомила, що протягом 2024 року, завдяки системній змінам у державних програмах на користь первинного житла, частка кредитів на новобудови зросла у 8 разів: з 3% у січні до 24% у грудні. Також збільшилася частка готових квартир, які купувалися в кредит від забудовників: з 21% у січні до 37% у грудні.
"Ми ще торік прогнозували значне зростання іпотечних угод на первинному ринку, і наші сподівання справдилися. На кінець грудня 2024 року частка первинного ринку у структурі виданих іпотечних кредитів за програмою "єОселя" досягла 24%. Незважаючи на складні економічні умови, таких як, наприклад, прискорення інфляції, у 2024 році було видано понад 8,5 тисячі іпотек на загальну суму понад 14,6 млрд грн," – зазначила банкірка.
Попит на житло у 2024 році дещо знизився, але ціни на квартири та будинки піднялися у більшості міст західних і центральних областей України. За даними "OLX Нерухомість", у січні-жовтні 2024 року попит зменшився на 3,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року, склавши 75% від довоєнних показників 2021 року. На вторинному ринку кількість оголошень про продаж квартир зросла на 5%, а інформація про продаж будинків – на 8%.
Крім того, в Україні зменшили розмір початкового внеску за програмою "єОселя" для молоді. Тепер українці віком до 26 років можуть отримати іпотеку з внеском від 10% вартості житла, тоді як раніше він становив 20%.