Проблеми, що виникають у зовнішньоторговельних розрахунках, примусили великі банківські установи Росії шукати нові підходи для здійснення платежів із Китаєм. Як повідомляє The Moscow Times, новий механізм пропонує підприємствам централізовані розрахунки з Китаєм через платіжних посередників. Учасники схеми, серед яких значаться великі юридичні фірми та міжнародні логістичні компанії, зауважують, що в розробці беруть участь Сбербанк, Альфа-банк, Совкомбанк, Т-банк і банк "Точка".
За даними джерел, ця схема неофіційно отримала назву "китайський трек". Інформація про її створення надійшла з високих політичних кругів, згідно з деякими відомостями, її ініціювали центральні банки Росії та Китаю.
Менеджери банків запевняють, що платежі через цю схему здійснюються без затримок в будь-який китайський банк, за умови, що контрагент зареєстрований в одній з одинадцяти провінцій Китаю: Хейлунцзян, Шаньдун, Чжецзян, Аньхой, Гуандун, Сіньцзян, Цзилінь, Шеньсі, Хебей, Сичуань і Фуцзянь. Причини такого географічного обмеження наразі залишаються незрозумілими.
Один з банкірів, що планує працювати за новою схемою, зазначає, що це питання згадувалося в угодах між країнами. Інше джерело припускає, що Китай прагне підтримати відсталі регіони в зовнішній торгівлі, пише видання.
Варто зазначити, що обмежень із мінімальною сумою для платежів не встановлено, а середній час зарахування коштів становить близько чотирьох днів. У Росії платіжні операції здійснюються в рублях, тоді як у Китаї – в юанях, з урахуванням курсу Банку Росії.
Комісії за новою схемою залежать від банку і суми й варіюються від 1% до 2,5%. У цю комісію входить винагорода посередника та оплата валютного контролю, що здійснюється банком. Зараз незалежні платіжні агенти стягують за свої послуги в середньому 2-2,5%, а популярна серед російських імпортерів шанхайська філія ВТБ – 2,45%.
Нагадаємо, що в листопаді з’явилася інформація про блокування Bank of China, четвертого за обсягом активів банку Китаю, переказів у юанях із країн, з яких Росія імпортує товари та обладнання. Раніше, в серпні, російські підприємці скаржилися на затримки в платежах на мільярди юанів через те, що китайські банки почали обмежувати операції з Росією.