Народна артистка України Лариса Кадочникова поділилася своїми думками про вручення премії імені Сергія Параджанова, зазначивши, що була розгублена та не змогла перейти на українську мову. За її словами, більшу частину свого життя вона спілкувалася російською. Це артистка розповіла в інтерв'ю для «Укрінформу».
«Спогади про Сергія Параджанова та фільм «Тіні забутих предків» завжди викликають у мене сильні емоції. Я була в збентеженні… Так, у повсякденному житті і більшість свого життя я говорила і виступала російською. Повномасштабне вторгнення внесло зміни у моє життя, у життя мого улюбленого Театру Лесі Українки, моїх прихильників та в життя всієї країни. Україна – мій дім, і я не збираюся нікуди йти. Я намагаюся переходити на українську на сцені та спілкуватися українською в повсякденному житті, наскільки це можливо. Сподіваюся, що моє відкриття зможе зняти деякі непорозуміння, які виникли», – зазначила Кадочникова.
9 січня на церемонії нагородження Національної спілки кінематографістів України Лариса, відома за роллю Марічки у «Тінях забутих предків», відмовилася говорити українською. Вона вручала нагороду одному з лауреатів на сцені Будинку кіно в Києві, і, отримавши заклик із залу перейти на українську, попросила поважати її вибір та «не створювати конфліти через дрібниці».
Уповноважений із захисту державної мови, Тарас Кремінь, у коментарі для Радіо Свобода повідомив, що вже отримав не менше десятка запитів щодо відмови Кадочникової говорити українською. Він зазначив, що цей інцидент став іще одним приводом для російських пропагандистів стверджувати, що в Україні переслідують людей через мовну приналежність.
Кремінь наголосив, що організатори мали забезпечити синхронний переклад, адже це законне право громадян отримувати інформацію українською мовою. Мовний омбудсмен також звернувся до голови Національної спілки кінематографістів Сергія Борденюка, який пообіцяв дотримуватися мовного законодавства в майбутньому.
Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» stipulates, що кожен громадянин має право отримувати інформацію та послуги українською в усіх публічних сферах.