Кулінари, які користуються рецептами, часто отримують рекомендації замочувати сушені фрукти перед використанням. Але чому така порада з'явилася і чи справді це потрібно? Чи буде щось страшне, якщо ви з'їсте декілька немитих родзинок? Ми розкажемо, чи важливо мити курагу та інші сухофрукти, і як це правильно робити.
Перш ніж приступити до миття кураги та інших сушених фруктів, слід зрозуміти, чому це потрібно.
Якщо сухофрукти куплені на вагу (особливо на ринку), їх обов'язково потрібно мити. Справа в тому, що такі продукти можуть виявитися забрудненими пилом, бактеріями, грибками та іншими мікроорганізмами. Крім того, їх могли торкатися інші покупці. Замочуючи сухофрукти, ми захищаємо себе від можливих інфекцій і хвороб, які можуть передаватись через немиті фрукти.
Промислові сухофрукти у упаковках також можуть містити певні ризики. Щоб продовжити термін зберігання та зберегти привабливий вигляд, їх обробляють діоксидом сірки. Для здорових людей він не є небезпечним, але у людей з алергією або астмою може викликати напади. Оскільки ця речовина водорозчинна, замочування в даному випадку також є важливим.
Усі сухофрукти слід ретельно промивати під проточною водою у друшляку. Зазвичай цього достатньо для видалення мікробів. Однак метод обробки різних фруктів може відрізнятися.
Спосіб миття чорносливу та кураги однаковий. Ці фрукти рекомендується покласти в глибоку миску та залити гарячою водою. Замочуйте їх від 30 до 60 хвилин в залежності від розміру. Це зробить їх безпечними для вживання, а також м'якими і ніжними.
Родзинки слід промивати під гарячою проточною водою, а потім замочити на 10-20 хвилин. Зазвичай цього часу достатньо, щоб вони розбухли і стали м'якими. Якщо ви плануєте використовувати родзинки в випічці, після миття їх треба відкинути на друшляк і дати обсохнути, а потім обваляти в борошні. Після цього їх можна додавати до тіста.