Серед військових останнім часом зменшилася кількість випадків самовільного залишення служби, про що повідомив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський. Цю інформацію він озвучив в інтерв'ю для програми «ТСН Тиждень», яке було опубліковане 19 січня. Олександр Сирський зазначив, що командування вжило низку заходів, які включають подовження терміну базової військової підготовки та впровадження адаптивного періоду, в рамках якого військовослужбовці адаптуються до конкретних умов бойових дій.
Крім того, Сирський говорив про ініціативи щодо формування «здорових військових колективів»: «За нашими даними, основні проблеми, які ми постійно досліджуємо, виникають саме через відносини у військовій частині. У деяких підрозділах, де є повага з боку командирів і де сержанти виконують роль батьків і наставників, зазвичай не виникає проблем із самовільними залишеннями служби».
Він також повідомив, що за останній час кількість самовільних залишень зросла. «Наразі ми спостерігаємо зниження цієї цифри приблизно на третину. Водночас близько 10 тисяч військовослужбовців, які самовільно залишили частину, повернулися до резервних батальйонів, і 4,5 тисячі з них вже беруть участь у бойових діях. Люди почали усвідомлювати, що їхній вчинок може бути кваліфікований як кримінальне правопорушення», – зазначив він.
На запитання журналіста Андрія Цаплієнка, Сирський уточнив, що більшість військових, які повертаються, продовжують службу в інших підрозділах.
Президент Володимир Зеленський підписав закон, що вносить зміни до закону «Про військовий обов'язок та військову службу», який, серед іншого, продовжує до 1 березня можливість взяття на облік військовослужбовців, які вчинили самовільне залишення служби і які добровільно повернулися до військових частин.