70% опитаних українців висловили думку, що не бажають переїжджати до іншої країни на постійне проживання, навіть у разі відкриття кордонів для всіх жителів. Такі результати свідчать про насторогу, оскільки вони були отримані в ході соціологічного дослідження, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва в партнерстві з Центром Разумкова. Лише 20,7% респондентів заявили про готовність виїхати, а 9% не змогли визначитися.
Згідно з даними дослідження, серед опитаних чоловіків частка тих, хто хоче виїхати, складає 25%, тоді як серед жінок ця цифра є нижчою і становить 17%.
«Серед молодих людей у віці від 18 до 29 років найвища частка бажаючих залишити країну – 33%. Зі зростанням віку зменшується бажання виїхати: 27% респондентів віком 30-39 років, 23% – у віці 40-49, 16% – у віці 50-59, а лише 9% серед людей старше 60 років», – зазначається у повідомленні.
Основними причинами, що спонукають людей до виїзду, є брак можливостей для професійного розвитку (30,5%), загроза безпеці через бойові дії (29%), недостатня підтримка з боку держави (29%), прагнення возз’єднатися з родичами (26%), намір вивезти близьких (23%) та труднощі з пошуком роботи (21%).
Опитування проводилося з 29 листопада по 14 грудня 2024 року. Методом особистих інтерв’ю було опитано 1518 осіб віком від 18 років, які мешкають у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та Києві. У Донецькій, Запорізькій, Харківській та Херсонській областях опитування проводилося лише на територіях, контрольованих українським урядом, де не ведуться бойові дії.