Президент України Володимир Зеленський підкреслює, що виключення України з переговорів щодо завершення війни, яку розв'язала Росія, є неможливим. Як повідомляє кореспондент УНІАН, про це він сказав під час спільної пресконференції з президенткою Молдови Мая Санду. Зокрема, на запитання про можливість того, що Україна може бути відсторонена від обговорень її майбутнього між президентом США Дональдом Трампом і російським президентом Володимиром Путіним, Зеленський зазначив, що віна Росії проти України, Європи та всього світу перш за все відбувається на українській землі.
"Неможливо виключити Україну з жодного переговорного процесу. Якщо нас не буде, то переговори не принесуть реальних результатів, а залишаться лише політичними деклараціями, які не матимуть нічого спільного із забезпеченням миру та завершенням війни," – вважає Зеленський.
Крім того, президент України нагадав, що мав продуктивні зустрічі з Дональдом Трампом. "Я знову хочу підкреслити, що підтримую його прагнення досягти успіху. Я впевнений, у нього є всі шанси. І ми мусимо вірити, що це можливо. Це може статися тільки в тісній співпраці з Україною, адже Росія не бажає завершувати війну, а Україна прагне миру. Цей аспект дуже важливий," – наголосив він.
Зеленський також вважає, що контакти можуть відбуватися в різних форматах. "Ці формати залежать від плану завершення війни, який буде розроблений спільно між Україною, США та Європою. Я серйозно вірю, що всі сторони – і американська, і європейська – прагнуть знайти успішне рішення, а успіхом для всіх стане досягнення миру."
Президент підкреслив, що формат зустрічі має бути чітко визначений "на папері", з акцентом на тому, як можна досягти справедливого миру. "Цілковито впевнений, що саме на цьому треба зараз зосередити наші зусилля."
Також Зеленський охарактеризував, яким, на його думку, має бути майданчик для переговорів: "Я дуже сподіваюся на участь України, Америки, Європи та Росії. Було б чудово, якби європейський голос також звучав у переговорах, адже для нас це важливо в контексті нашого майбутнього в Європейському Союзі. Проте наразі я не можу чітко сказати, якою буде структура переговорів, адже спільний план ще не узгоджений. Проте ми маємо план України, і він дуже сильний – це Формула миру."
Зеленський зазначив, що усі пункти цієї формули конкретно підкреслюють принципи справедливого миру, заснованого на статуті ООН. Також для формування спільного плану можна застосувати концепцію, що підсилює Україну – план перемоги.
На думку видання The Washington Post, перед очікуваною телефонною розмовою між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним, обидві сторони займають тверді позиції. У Москві сподіваються на найближчий контакт між Трампом і Путіним, проте російські чиновники демонструють жорсткість у позиції щодо війни в Україні, зменшуючи очікування відзначення значних зрушень у відносинах між США та Росією.
Трамп вважає, що низькі світові ціни на нафту можуть сприяти завершенню війни в Україні, і закликає країни ОПЕК, зокрема Саудівську Аравію – одного з найбільших світових експортерів нафти, знизити ціни.