Точна кількість загиблих під час боїв за Маріуполь залишається невідомою, про що повідомив президент Володимир Зеленський в інтерв'ю, фрагмент якого його пресслужба оприлюднила 25 жовтня. Він відповів на питання про кількість смертей у місті на початку масштабного вторгнення.
«Я вважаю, що дійсно неможливо зрозуміти цю ситуацію без проведення відповідних досліджень на місці. У нас була інформація, що російські війська вбили близько 20 тисяч. Але я не можу казати точно. Люди в Маріуполі були різні. Було багато тих, хто потрапив у полон, і більшість з них були з цього регіону. Ми повернули 4 тисячі полонених, але ще залишаються тисячі», – зазначив Зеленський.
Він також нагадав, що більшість з 19,5 тисяч дітей, інформацію про депортацію яких до Росії має українська влада, були вивезені з окупованих південних територій України, зокрема з Маріуполя.
Зеленський додав, що російські солдати вбивали або викрадали цивільних осіб, котрі протестували проти окупації: «Це сотні, тисячі або навіть десятки тисяч».
«Крім того, під час бойових дій дуже багато людей отримали поранення або загинули під руїнами. Було зруйновано велику кількість будівель», – сказав він.
Президент висловив думку, що окупаційні органи влади зводять нові будівлі на місці зруйнованих не лише з метою пропаганди, а також щоб приховати факти загибелі цивільних. На його думку, така практика вже використовувалася Москвою:
«Ви ж знаєте, що Грозний повністю відбудований. Коли відбулася війна в Чечні, місто було знищене. Вони стерли з лиця землі Грозний, а потім створили нове місто. Це не лише для демонстрації, це не тільки маркетинг. В основному, це робиться для того, щоб заховати людей, яких вони вбили. Це жахливі люди. І саме тому ніхто не може знати реальну кількість загиблих».
На своїх соціальних платформах Зеленський раніше анонсував розмову з італійською журналісткою Чечілією Салою, зазначивши, що це її перше інтерв'ю після звільнення з ув'язнення в Ірані.
Маріуполь був оточений російськими військами вже на перші дні широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Боєві дії за місто тривали до виходу останніх українських військових з заводу «Азовсталь» у травні.
За цей час у місті було знищено значну частину житлових і інших будівель. Точна кількість загиблих невідома – оцінки коливаються від кількох тисяч до десятків тисяч.
Україна та міжнародні правозахисні організації звинувачують Росію у численних воєнних злочинах, здійснених у Маріуполі, серед яких – обстріл пологового будинку та удар по Драматичному театру, де переховувались люді. Міністерство оборони Росії називає ці звинувачення «фейками».