Мита, введені президентом США Дональдом Трампом, спричинили хвилю на валютних ринках. Канадський долар та мексиканське песо втратили в ціні, оскільки інвестори намагаються оцінити, як ці нові митні ставки вплинуть на найбільших торгових партнерів Сполучених Штатів.
Видання Financial Times повідомляє, що канадський долар зазнав тиску на початку азіатської торгівлі, знизившись на 1,4% до 1,473 канадського долара за американський, що є найнижчим показником з 2003 року. Мексиканський песо також впав більш ніж на 2%, досягнувши 21,15 за долар. Євро зменшив свою вартість на 1%.
На початку торгової сесії, як правило, обсяги угод є дуже незначними, що може сприяти посиленню коливань цін.
Різке зниження сталося після того, як Трамп 1 лютого запровадив мита на всю продукцію, що імпортується з Мексики та Канади, а також на канадські енергоносії та імпорт з Китаю.
Економічні експерти повідомляють, що введення нових мит, ймовірно, спричинить підвищення рівня інфляції в США. Це, в свою чергу, викликало зростання доходності державних облігацій та зміцнення долара після виборів Трампа у листопаді 2024 року.
"Найбільш явний результат – це підвищення вартості долара", – зазначив Ерік Виноград, головний економіст компанії Alliance Bernstein.
За його словами, "існують всі підстави вважати, що фондовий ринок зазнає деяких втрат".
"Якщо тарифи будуть зберігатися на протязі кількох місяців, курс валют може досягти нових рекордів", – зазначила Габріела Сіллер, головний економіст мексиканського Banco Base, коментуючи курс песо до долара. "Тримання тарифів може призвести до структурних змін для Мексики… і країна ризикує зіткнутися з глибокою рецесією, вихід з якої може зайняти багато років".
Видання Bloomberg повідомляє, що нові митні збори США можуть істотно вплинути на китайський експорт й ускладнити ситуацію в його вже нестабільній економіці. Це може спонукати Пекін вжити більш рішучих заходів стимулювання, щоб пом'якшити можливі негативні наслідки.
"З макроекономічної точки зору, ми вважаємо, що на азійські акції може значно вплинути можливе зміцнення долара США", – наголосили аналітики компанії Nomura Holdings Inc.
Основні японські виробники автомобілів дивляться на Північну Америку як на ключовий ринок, активно реалізуючи автомобілі, виготовлені або зібрані в Мексиці, поблизу американського кордону. Акції компаній Toyota Motor Corp., Honda Motor Co. та Nissan Motor Co. знизилися мінімум на 5%.
Акції південнокорейської автомобільної компанії Kia Corp., що має виробничий майданчик у Мексиці, знизилися на понад 5%.
Китайські виробники електричних автомобілів, які мають на меті розширити свою присутність на ринку США, зокрема Li Auto Inc. та XPeng Inc., зіштовхнулися з негативними наслідками нових мит. Їхні акції в Гонконзі знизились щонайменше на 6%.
Акції китайських електронних торгових платформ впали внаслідок рішення Трампа скасувати давнє звільнення від податків для посилок, вартість яких не перевищує 800 доларів.
Акції китайських підприємств, які займаються виготовленням товарів тривалого користування, також знизилися. Цінні папери компанії Li Ning Co., що спеціалізується на спортивному одязі, а також виробника побутової техніки Haier Smart Home Co. впали більш ніж на 7%.
Акції основних азіатських виробників чіпів, зокрема Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. та Samsung Electronics Co., впали після того, як Трамп оголосив про намір ввести податок на чіпи.
Тим часом японські компанії, які займаються виробництвом напівпровідникового обладнання і зазвичай отримують значну частину своїх прибутків з Китаю, також зазнали падіння. Акції Tokyo Electron Ltd., Advantest Corp. та Disco Corp. знизилися щонайменше на 2%.
На думку фахівців, азіатські нафтопереробники можуть отримати вигоду від мит США, причому S-Oil Corp. та інші компанії в цій галузі виявляться в кращому становищі в порівнянні з загальним ринком. Митні тарифи адміністрації Трампа на імпорт нафти з Канади та Мексики можуть надати азіатським НПЗ перевагу над американськими конкурентами, в той час як їхній прибуток зросте завдяки підвищеним цінам на продукцію.
Декілька тайванських компаній, які виробляють обладнання для штучного інтелекту в Мексиці, зазнали падіння: акції компанії Quanta Computer Inc. знизилися майже на 10%. Також відзначається зниження акцій Delta Electronics Inc., яка має інвестиції в цій країні.
Інші компанії, що не займаються автомобілебудуванням, які мають виробничі потужності в Мексиці, такі як LG Electronics Inc, також зазнали зниження.
Акції індійських компаній, що виробляють непатентовані медикаменти, а також постачальників автомобільних комплектуючих, які мають представництво в Мексиці, зокрема Samvardhana Motherson International Ltd., Tata Motors Ltd. та Lupin Ltd., зазнали зниження.
США вводять суттєві мита на імпорт товарів з Канади, Мексики (25%) та Китаю (10%). Представники цих країн вже заявили про намір вжити контрзаходів.
Вже 31 січня новообраний президент США Дональд Трамп оголосив, що "впевнений на 100%", що запровадить мита проти Європейського Союзу.