За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну, яке спричинило енергетичну кризу в Європі, регіон зазнав значних змін у способах виробництва та зберігання енергії. Багаторічний імпорт газу з РФ, що став рятівним колом для Європи, поступився місцем альтернативним джерелам енергоресурсів.
Видання The New York Times повідомляє, що з 2021 року виробництво енергії з вітру та сонця збільшилося приблизно на 50%. По всьому континенту планують зведення нових атомних електростанцій. Проте енергетична безпека Європи залишає бажати кращого.
Регіон видобуває значно менше природного газу, ніж споживає, і досі має великою мірою залежність від імпорту з інших країн. Ціна на природний газ, що впливає на тарифи на електроенергію, приблизно в чотири рази вища, ніж у Сполучених Штатах. Високі витрати на енергоносії чинять тиск на промисловість, змушуючи закривати підприємства та послаблюючи економічну ситуацію в Європі.
Ціни на енергоресурси різко зросли у 2022 році через занепокоєння, пов'язані з можливим повним припиненням постачання газу з Росії до Європи, а також під впливом ряду інших факторів. Країни почали об'єднувати свої зусилля для спільного використання пального та альтернативних джерел енергії, а також для адаптації або будівництва нової інфраструктури для транспортування енергоносіїв. На думку Анни Гальцови, аналітика компанії S&P Global Commodity Insights, ці дії можуть зменшити залежність Європи від російського газу з 35% у 2021 році до 8% у 2025 році.
Наразі Норвегія є ведучим постачальником газу, переважно через систему трубопроводів. Водночас, Росія стала вагомим постачальником скрапленого природного газу, у 2024 році поступаючись лише Сполученим Штатам.
Європа активно реалізувала нові проєкти у сфері відновлювальної енергетики для заповнення існуючих прогалин. До початку російського вторгнення близько третини електроенергії в регіоні отримували з поновлюваних джерел, що стало можливим завдяки зростанню вітрової та сонячної енергетики. За даними S&P Global Commodity Insights, у 2024 році електростанції на вітрі та сонці вперше виробили більше електроенергії, ніж джерела викопного пального.
Проте перехід на відновлювальні джерела енергії потребує значних фінансових вкладень. Хоча загальні ціни на енергетичні ресурси знизилися у порівнянні з піковими показниками 2022 року, тарифи на газ та електроенергію залишаються на високому рівні. Відновлювальні джерела енергії продемонстрували вагомий прогрес, проте все ще потребують суттєвих інвестицій для покриття потреб у часи, коли немає вітру чи сонця.
Основною альтернативою російському газу виступає скраплений природний газ, хоча його вартість є відносно високою. Оскільки газ є критично важливим для промисловості, обігріву та генерації електроенергії, відмова від постачання з Росії є складним завданням.
Європа опинилася під контролем світових ринків, вступаючи у конкурентну боротьбу за зріджений природний газ (СПГ) з такими державами, як Китай та Південна Корея. Нещодавнє підвищення цін на цей ресурс до рекордних показників за останній рік негативно вплинуло на бізнес та поглибило кризу вартості життя на континенті.
Найголовнішим постачальником зрідженого природного газу є Сполучені Штати, зокрема їх термінали, розташовані на узбережжі Перської затоки, які забезпечують приблизно половину імпортованого обсягу до Європи. В європейських країнах відзначається значний зростання будівництва терміналів для СПГ, особливо в Німеччині, де до початку енергетичної кризи їх взагалі не було.
Попри значне зменшення імпорту російського газу через трубопроводи, в Європі спостерігається зростання закупівель російського скрапленого природного газу (СПГ), який постачається морем. Часу для розробки нових джерел постачання, щоб компенсувати втрати газу з Росії, виявилось недостатньо.
Імпорт зрідженого природного газу з Російської Федерації у минулому році сягнув рекордних обсягів, перевищивши 20% від загального імпорту блоку надхолодженого пального. При цьому понад 90% поставок надійшло з підприємств, контрольний пакет яких належить компанії "Новатек": "Ямал СПГ" та "Висоцьк СПГ".
Нещодавно "Висоцьк" опинився під санкціями Сполучених Штатів. Президент Дональд Трамп заявив, що готовий запровадити нові обмеження проти Росії, якщо Кремль не зупинить війну проти України в найкоротші терміни.