Аналітики прогнозують, що цього року євро може досягти рівня паритету з доларом США. Цей розвиток подій матиме як позитивні, так і негативні наслідки для економіки єврозони.
Видання Bloomberg повідомляє, що євро зазнало зниження внаслідок припущень щодо можливих обмежень США на торгівлю з економіками регіону, які орієнтовані на експорт, що, в свою чергу, може змусити Європейський центральний банк активніше знижувати процентні ставки.
Сполучені Штати є значним імпортером товарів з єврозони, охоплюючи широкий спектр продукції: від автомобілів до хімічних речовин і розкішних сумок. Збільшення митних зборів матиме негативний вплив на вже не найміцнішу економіку.
Зростання економіки в єврозоні було слабким, а процентні ставки залишалися низькими в порівнянні з іншими розвинутими державами. Додатково, тривала політична невизначеність у Франції та Німеччині збільшила інвестиційні ризики в цих країнах, ускладнюючи завдання урядів вирішити структурні проблеми, які гальмують економічний розвиток.
Слабкість євро також корелює із загальним посиленням долара США. Попит на активи, котрі оцінюються в американській валюті, зростає через очікування, що політика нового уряду сприятиме економічному прогресу та підвищенню корпоративних прибутків у США. Відносна вигода американських активів є фактором, який тисне на більшість основних валют.
Економісти з кількох інвестиційних банків очікують, що у першому кварталі 2025 року євро досягне паритету з доларом. Однак, деякі фахівці вважають, що найближчим часом ця валюта знову почне підвищуватися.
На думку спеціалістів Bloomberg Intelligence, у 2023 році валютна пара може досягти паритету. Однак існує чотири основні чинники, які можуть суттєво вплинути на її подальший рух: укладення мирної угоди в Україні, зростання державних витрат у Німеччині, покращення економічних показників у Китаї та сповільнення економічного циклу в США.
Досягнення паритету має важливе психологічне значення для інвесторів і політичних діячів, що може призвести до періоду коливань курсу євро. Зниження до рівня паритету може стати підґрунтям для активізації популістських політиків, які виступають проти єдиної валюти. У Німеччині права партія AfD вже розпочала підготовку до своєї передвиборчої кампанії, пропонуючи ідею виходу країни з ЄС і євро.
Зниження вартості валюти як метод стимулювання економічного розвитку, оскільки це підвищує конкурентоспроможність експорту. Однак цей ефект може бути зменшений, якщо Сполучені Штати вирішать ввести мита на ці товари. Зниження курсу євро може також спричинити подорожчання імпортних сировин та веде до можливого підвищення цін.
Член правління Європейського центрального банку Ізабель Шнабель застерегла, що "значне зниження" вартості євро вплине на рівень інфляції. Для споживачів зниження курсу євро призводить до дорожчої ціни імпортованих товарів і відпочинку за межами єврозони, але туристичний сектор Європи може отримати вигоду від збільшення кількості туристів зі США.
31 січня новообраний президент США Дональд Трамп оголосив, що "безсумнівно" впровадить мита проти Європейського Союзу.
У Європейському Союзі пообіцяли вжити "рішучих заходів" у відповідь на можливе введення мит з боку Сполучених Штатів.
Слід зазначити, що Трамп вже ввів мита на ввіз товарів з Канади, Мексики та Китаю.