Президент США Дональд Трамп розпочав звертатися до керівників Європейського союзу з рекомендаціями щодо заходів, які необхідні для досягнення миру в Україні. Ця позиція висвітлила ключову проблему, що існує в Європі.
Згідно з підрахунками Bloomberg, зміцнення обороноздатності України та розширення власних військових сил може коштувати найбільшим країнам Європи ще 3,1 трильйона доларів протягом наступного десятиліття.
Згідно з інформацією, наданою одним із високопрофесійних європейських чиновників, Росія володіє помітною перевагою у живій силі в порівнянні з Європою, а її військова промисловість демонструє здатність виробляти боєприпаси та інше військове обладнання такими темпами, що перевищують запити війська на передовій в Україні.
Члени Європейського Союзу наразі обговорюють питання щодо можливих обмежень на закупівлі у європейських постачальників, які не зможуть забезпечити постачання певних видів озброєння впродовж тривалого часу. Натомість вони розглядають можливість співпраці з британцями або закупівлі в американських виробників. Деякі учасники дебатів вважають, що блок повинен інвестувати в інфраструктуру, а не в армійську техніку.
Відзначено, що відновлення Збройних сил України може вимагати близько 175 мільярдів доларів протягом наступних 10 років, в залежності від того, у якому стані будуть їхні війська на момент досягнення миру, а також скільки території потрібно буде охороняти. Розміщення миротворчих сил у складі 40 000 осіб оцінюється приблизно в 30 мільярдів доларів за цей період.
Основна частина фінансів буде спрямована на посилення збройних сил держав-членів Європейського Союзу та збільшення загального оборонного бюджету до приблизно 3,5% від валового внутрішнього продукту. Додаткові кошти також будуть використовуватися для забезпечення артилерійських запасів, систем протиповітряної оборони та ракетних систем. Це зміцнить східні кордони ЄС, підготує збройні сили блоку до оперативного розгортання і стане каталізатором для масивного зростання європейської оборонної промисловості.
Якщо фінансування буде здійснено за рахунок боргових зобов'язань, то протягом найближчих 10 років потреби п'яти найбільших європейських країн-членів НАТО в позиках сягнуть ще 2,7 трильйона доларів.
Для того щоб зібрати необхідні ресурси в достатній кількості, європейські уряди повинні суттєво переглянути свої бюджети, спільно з керівниками підприємств оновити свою оборонну промисловість і, скоріше за все, прийняти рішення про спільну емісію боргових зобов'язань. Це вимагатиме великої політичної волі, стратегічного мислення та самопожертви, яких багато країн-членів ЄС поки що не змогли проявити.
Необхідно буде здійснити складний вибір стосовно витрат на охорону здоров'я, освіту та соціальний добробут. Ці рішення будуть прийматися на фоні суспільних протестів, які, як мінімум на околицях, будуть підтримуватись Кремлем.
Згідно з оцінками експертів, Україні знадобиться приблизно 230 мільярдів доларів для відновлення будівель та інфраструктури, зруйнованих під час війни. У разі отримання фінансової підтримки та успішного врегулювання ситуації, енергетична, промислова та будівельна галузі України, ймовірно, зазнають значного зростання. Це з часом полегшить фінансовий тягар для ЄС. Київ також зумів привернути увагу Трампа своїми запасами корисних копалин, таких як уран, літій та графіт.
Однак зараз існує дефіцит у 130 мільярдів доларів між вимогами України щодо відновлення та обіцяним фінансуванням. Це ставить під загрозу можливість відновлення економіки і може підірвати стійкість країни в перспективі.
Президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови з Володимиром Путіним висловив готовність почати переговори щодо завершення конфлікту, що є зміною в попередній політиці США.
Міністр фінансів США Скотт Бессент також ознайомив президента України Володимира Зеленського з угодою про економічне співробітництво.
Європейські керівники сподіваються, що Трамп озвучить вимогу про фінансування відновлення України та розміщення військових на її території для підтримки мирної угоди, участь у якій вони не братимуть.