Цінові тенденції у 2024 році виявилися досить стабільними, і очікувалося, що інфляція досягне 12% річних до кінця року, зважаючи на тривалість війни, яка завдає величезних збитків економіці.
Цю інформацію містить "Огляд ключових подій в економіці України" за грудень 2024 року від Міністерства економіки.
У міністерстві повідомили, що інфляція для споживачів являє собою, зокрема, віддзеркалення вартісних наслідків активної фази війни, зумовлених зменшенням пропозиції електроенергії та робочої сили на фоні тривалих руйнувань інфраструктури, що призводить до підвищення цін на електроенергію. Продовження мобілізаційних заходів до лав ЗСУ і зовнішня міграція також сприяють зростанню дефіциту персоналу.
"У світлі цих факторів економіка пристосовувалася до нового рівня витрат через зміни загального рівня цін. Додатковий тиск на економіку був викликаний також тимчасовим шоком – зниженням врожаю певних сільськогосподарських культур. У таких умовах формування річної споживчої інфляції на рівні 12% є допустимим для країни, що переживає активну фазу війни на своїй території", – підкреслили у відомстві.
Окрім внутрішніх економічних потрясінь, посилився також тиск з боку світової агроінфляції, що виникла внаслідок зменшення пропозиції через несприятливі погодні умови. Також, через нинішні військові обставини, прискорився ріст цін на продукти з високим рівнем переробки, що становить 14,9% в річному розрахунку.
У січні 2025 року інфляція споживчого ринку становила 12,9% у порівнянні з січнем 2024 року. Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої в середньому зросли на 14,3% за рік.
Водночас виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зауважив, що українцям слід підготуватися до підвищення цін на продукти вже цієї весни. На ціни на продукти харчування впливають умови з електропостачанням та опаленням, а також рівень інфляції.