Через кілька днів після початку масштабного вторгнення Росії в Україну партнери Києва об'єдналися, щоб завдати економічного шкоди Кремлю — вони заморозили російські активи за кордоном. З того часу питання щодо подальшої долі цих коштів у розмірі 300 мільярдів доларів стало джерелом розбіжностей між європейськими країнами, повідомляє The Wall Street Journal.
Точне місцезнаходження всіх заморожених активів ніколи не розкривалося. Відомо, що значна частина з них, приблизно 190 мільярдів євро (205 мільярдів доларів), знаходиться в бельгійській компанії Euroclear, одному з найбільших розрахункових центрів ЄС, де Росія розмістила свої резерви ще до початку війни. Крім того, від 5 до 8 мільярдів доларів перебувають у США, а решта коштів розподілена між Великобританією, Канадою та фінансовими центрами Європи, такими як Франкфурт і Париж.
У травні 2023 року держави G-7 оголосили, що заморожені активи, які складають приблизно половину міжнародних резервів російського центрального банку на початку війни, залишаться заблокованими, поки Росія не заплатить за завдану Україні шкоду.
З моменту, як ці активи були заморожені у 2022 році, Москва не має доступу до них. Прибутки від облігацій та інших фінансових інструментів, термін яких закінчився, не використовуються, а самі ці фонди залишаються під блокуванням.
У грудні G-7 ухвалила рішення про надання кредиту на суму 50 мільярдів доларів, взявши ці кошти з доходів, отриманих від російських активів, зокрема від процентних виплат. Вони стверджували, що ці доходи не належать російському уряду, а є власністю установ, які ними володіють. Позика забезпечена доходами, які країни G-7 розраховують отримати з цих активів протягом наступних десяти років.
Формально кожна країна, яка заморозила російські активи, має можливість ухвалити рішення про їхній відбір на користь України. Проте такі дії можуть негативно вплинути на імідж фінансових центрів зазначених держав і викликати виведення іноземного капіталу.
У різні періоди Великобританія та Сполучені Штати під управлінням адміністрації Байдена підтримували ідею про те, щоб G-7 вилучила фінансові активи.
Зокрема, Німеччина стурбована тим, що конфіскація російських ліквідних активів може ускладнити питання репарацій, з якими вона досі має справу внаслідок Другої світової війни.