На наступному тижні Україна планує відправити до Вашингтона групу переговорників для обговорення нового проекту угоди щодо цінних мінеральних ресурсів країни. Про це у коментарі Associated Press розповіла міністр економіки Юлія Свириденко.
"Новий проект угоди, запропонованої США, демонструє намір створити фонд або спільно інвестувати, який залишається актуальним", – зазначила вона.
У складі української делегації переговорників планується участь представників чотирьох міністерств – економіки, закордонних справ, юстиції та фінансів.
Наприкінці березня ЗМІ розповсюдили зміст нової версії угоди, яку запропонували американці. Ця угода викликала гнів публіки через її жорсткі умови для України, які журналісти та експерти охарактеризували як кабальні. Українські чиновники проявляють обережність у своїх висловлюваннях.
"Те, що наразі є, – це документ, який відображає позицію юридичної групи Мінфіну США. Це не остаточна версія і не спільна позиція"", — підкреслила Свириденко.
Вона також додала, що Україна має на меті визначити свої червоні лінії та основні принципи, на яких угода має базуватися.
"Зрозуміло, що повні параметри цієї угоди не можуть обговорюватися в онлайн-просторі. Нам потрібно буде зустрітися та продовжити розмову особисто. Врешті-решт, все буде вирішено під час переговорів", – зазначила міністр.
Свириденко відмовилась розкривати, як насправді відреагував офіційний Київ на запропоновану американцями версію угоди. За її словами, вже є більше детальний документ зі створення спільного фонду для управління доходами від українських ресурсів, в якому американці описали своє бачення його структури та функціонування.
"Ми дуже фокусуємося на тому, щоб остаточний проект угоди після переговорів повністю відповідав нашим стратегічним інтересам. Я вважаю, що робота над попереднім меморандумом показала, що обидві команди можуть досягти цих цілей і домовитися про умови, які підходять обом сторонам", — сказала Свириденко.
Як писав УНІАН, наприкінці березня США передали Києву нову версію угоди про корисні копалини. Невдовзі її зміст став відомий широкому загалу, і відразу виникло багато критики щодо цього документу, оскільки він не лише передбачав першочергове право США на отримання прибутків від українських ресурсів, але й фактично передавав під контроль США управління родовищами та будь-якими новими інфраструктурними проектами в Україні.
Аналітики зазначили, що в такій формі угода може заблокувати Україні шлях до Євросоюзу. Дехто навіть припускав, що це може бути справжньою метою американців.
Навіть президент Володимир Зеленський змушений був публічно заявити, що угода зі США не повинна перешкоджати українській євроінтеграції.