Європейська комісія не продовжуватиме торгові заходи, що гарантують Україні вільний доступ до ринку ЄС. Натомість Брюссель буде намагатися домовитися про ширшу лібералізацію торгівлі до 5 червня.
Видання Financial Times повідомляє, що минулого року комісія обіцяла розпочати переговори про більш широкий спектр лібералізації двосторонньої торгівлі в контексті угоди про асоціацію між ЄС та Україною, але цей процес так і не було ініційовано.
Два дипломати ЄС зазначили, що комісія вирішила відкласти пропозицію, щоб не викликати занепокоєння серед польських фермерів перед президентськими виборами в Польщі 18 травня.
"Комісія продовжує консультації з Україною… і наше завдання – досягти взаємної лібералізації мит. Ми завершуємо підготовку цієї пропозиції і представимо її Україні, як тільки буде можливість. Головна мета цього процесу – забезпечити економічну стабільність та передбачуваність для бізнесу й фермерів як в Україні, так і в ЄС", – заявив прес-секретар комісії Улоф Гілл.
Однак досягти результату за цією пропозицією потрібно до 5 червня, щоб забезпечити "плавний перехід", як обіцяє комісія.
Багато хто сумнівається, що це малоймовірно, і Україна залишиться в умовах торгівлі, які діяли до повномасштабного вторгнення РФ, за яких експорт стикається з високими митами, щось, чого Київ не може собі дозволити з огляду на зменшення підтримки США у війні проти армії Путіна.
Офіційний представник ЄС повідомив, що вони працюють над "юридичним мостом", якщо угода не буде досягнута до крайнього терміну.
Так звані автономні торгові заходи, що скасовують мита на українські товари, діють з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, щоб Київ міг експортувати сільськогосподарську продукцію через суходіл і уникнути Чорного моря.
Проте країни ЄС, що сусідять з Україною, зокрема Польща, Угорщина, Румунія та Словаччина, висловлюють стурбованість тим, що український імпорт призводить до зниження внутрішніх цін та викликає занепокоєння серед фермерів.
Комісія запровадила "послаблення", які обмежують імпорт яєць, м'яса птиці, цукру, вівса, кукурудзи, круп та меду, які можуть бути застосовані, щойно рівень імпорту перевищить певний поріг.
Термін дії цих заходів завершиться на початку червня, і цього разу вони не будуть продовжені.
Пізніше Європейська комісія у відповідь на запит УНІАН повідомила, що завершує підготовку пропозиції щодо майбутніх умов торгівлі між Україною та ЄС, які можуть стати альтернативою "торговельному безвізу".