Єврокомісія переглянула прогнози економічної ситуації в Україні: що слід знати?

Єврокомісія переглянула прогнози економічної ситуації в Україні: що слід знати?

Європейська комісія прогнозує, що економіка України зросте на 3,5% у 2024 році, проте вже у 2025 році темп росту зменшиться до 2,8%. Відновлення економіки повинно початися не раніше 2026 року. Це зазначено в останньому прогнозі Комісії.

"Незважаючи на інтенсивність і постійність атак на критично важливу інфраструктуру, українська економіка демонструє значну стійкість. Очікується, що покращення експортних обсягів, значні витрати на оборону та відновлення споживчого попиту сприятим зростанню на рівні 3,5% у 2024 році, перед тим як знизитися до 2,8% у 2025 році", – йдеться у документі.

В умовах активізації військових дій, відзначається, що відновлення економіки активізується лише з 2026 року. Прогнозується, що інфляція зросте до 9,2% у 2025 році через підвищення цін на енергоносії та збільшення заробітних плат, але незабаром зменшиться в 2026 році з огляду на зменшення тиску з боку пропозиції. Передбачається, що постійний витратний тягар залишить бюджетний дефіцит на високому рівні протягом усього прогнозованого періоду.

Комісія зауважує, що навіть у 2024 році українська економіка продовжує демонструвати стійкість на тлі складних обставин, спричинених війною з Росією, масовими руйнуваннями енергетичної інфраструктури та браком кадрів, що утруднює економічну діяльність.

Варто зазначити, що за підсумками першої половини 2024 року реальний ВВП України виріс на 5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, що стало можливим завдяки стабільності експорту, стабільності чорноморських маршрутів, зниженню інфляційного тиску та нарощуванню інвестицій.

Продовження конфлікту, за оцінками експертів, обмежить зростання економіки й у 2025 році, а можливості для поступового відновлення стануть доступними лише з 2026 року.

Таким чином, експерти передбачають уповільнення зростання реального ВВП у 2025 році через обмеження в ресурсах, нестачу робочої сили, проблеми з експортом та дефіцити енергетичних ресурсів.

"Цей прогноз має підвищений рівень невизначеності, і ризики схиляються до негативного розвитку подій. Подальше загострення конфлікту може призвести до зростання витрат на ресурси, втрат виробничих потужностей та збільшення числа вимушених переселенців", – зауважують аналітики.

Крім того, в Єврокомісії очікують повернення інфляції після її спаду у 2023 році та на початку 2024 року. З червня 2024 року інфляція знову почне підвищуватися через вартість електроенергії внаслідок атак на інфраструктуру та зростання заробітної плати через дефіцит робочої сили.

"Хоча інфляційний тиск, ймовірно, залишиться в найближчій перспективі, очікується його поступове зниження з 2025 року через контроль за цінами на енергоносії та інвестиції в енергетичну інфраструктуру. Відповідно, передбачається, що інфляція досягне 9,2% у 2025 році, з подальшим уповільненням до 7% у 2026 році", – зазначено в прогнозі.

Міжнародний валютний фонд також оприлюднив свій прогноз щодо державного боргу України у жовтні. За оцінками Фонду, у 2025 році цей показник перевищить 100% від валового внутрішнього продукту.

Крім того, було переглянуто прогнози щодо курсу долара до гривні: до 2029 року долар досягне позначки у 50 гривень у 2028 році, що на рік пізніше, ніж прогнозувалося раніше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *