Стародавній гавіал, відомий своєю витонченою, видовженою мордою, нагадує, ніби його щойно прищемили дверима. У дорослих самців на кінці морди є особливість, відома як "гара" — виступ, що має форму лампочки, названий на честь індійського глиняного горщика. Цей елемент приваблює самок та слугує самцям для залучення партнери: вони видихають бульбашки і видають незвичні звуки, схожі на любовні мелодії, зазначає Live Science.
Гара частково закриває ніздрі гавіала, перебираючись у роль резонатора, завдяки чому самці видають гучні дзижчання, як показало дослідження Смітсонівського національного зоопарку та Інституту збереження біорізноманіття. Цей звук є способом залучення самок, оскільки гавіали є полігамними — самці можуть спаровуватися з кількома партнерами. В цей період активності зазвичай відбувається в грудні або січні. У березні чи квітні, в період сухої пори року, самки викопують гнізда та відкладають близько 40 великих яєць, вагу яких може сягати 170 грамів. Коли вони дорослішають, гавіали досягають в довжину 4,5 метра і важать близько 160 кілограмів.
«Подібно до інших представителей крокодилів, стать молодняку визначається в період інкубації, що триває від 60 до 80 днів. Після вилуплення дитинчата залишаються з матір'ю протягом кількох тижнів або навіть місяців», — підкреслюють в Інституті.
Хоча гавіали зовні схожі на алігаторів чи крокодилів, вони відокремилися від інших видів понад 40 мільйонів років тому. У них немає звички нападати на здобич із засідки, натомість, вони рухаються з боку в бік, вловлюючи вібрації у воді, що дозволяє їм знаходити рибу, а потім зловити її за допомогою своїх потужних щелеп.
Ці тварини чудово адаптовані до водного середовища, але їхні слабкі м'язи ніг роблять пересування на суші досить складним. Колись гавіали населяли території від Пакистану до М'янми, і в 1940-х роках їхня популяція в дикій природі налічувала від 5000 до 10000 особин. На сьогоднішній день ці вершники води перебувають під загрозою зникнення через полювання, рибальство та руйнування їхнього середовища існування, і тепер кількість дорослих особин у світі скоротилася до близько 650.
Дослідження також виявило, що східна деревна жаба (Hyla orientalis) має здатність нормально існувати в умовах з підвищеною радіацією Чорнобильської зони відчуження, не зважаючи на хронічний вплив навколишнього середовища, який не виявився критичним для їхнього здоров'я, тривалості життя або старіння.