Росія активізує бомбардувальники Ту-160, які Україна передала їй 25 років тому – аналіз від «Схем»

Росія активізує бомбардувальники Ту-160, які Україна передала їй 25 років тому – аналіз від «Схем»

Армія Росії використовує українські стратегічні бомбардувальники, передані Москві офіційним Києвом у 1999 році в результаті угоди між урядами двох країн, що мали на меті погашення боргу за постачання російського газу. Це встановили журналісти проекту «Схеми» (Радіо Свобода) шляхом аналізу серійних номерів літаків, виявлених в архівах, даних з міжнародних авіареєстрів та зіставлення з номерами бомбардувальників, що використовуються Росією, які задокументувало Головне управління розвідки. Принаймні шість з переданих літаків Ту-160 зараз входять до бойового складу армії РФ. Журналісти також встановили осіб, призначених у Росії для управління цими бомбардувальниками, яких українська розвідка вважає причетними до масованих ударів по території України.

Загалом «Схеми» ідентифікували десять українських стратегічних літаків, які були передані до Росії. Це бомбардувальники Ту-160, яким у РФ присвоїли нові назви: «Микола Кузнецов» (колишній бортовий номер «10»), «Василь Сенько» («11»), «Олександр Новиков» («12»), «Володимир Судець» («15»), «Олексій Плохов» («16»), «Андрій Туполев» («18»), «Ігор Сікорський» («22»).

Серед цих літаків як мінімум шість наразі належать до бойового складу армії Росії. Журналісти виявили їхні номери в угоді між Україною та РФ, проаналізували їх за допомогою міжнародного авіареєстру та зіставили з даними про бомбардувальники, які, за словами ГУР, використовує Росія. Також серед переданих літаків виявили три Ту-95МС, які в Росії отримали нові назви: «Красноярськ», «Севастополь», «Ізборськ».

Журналісти знайшли відео та фото з колишніми українськими бомбардувальниками у відкритих джерелах: програмах російського телебачення, публікаціях та соціальних мережах. Наприклад, на фоні літака, який в Україні мав бортовий номер «10» і в Росії отримав назву «Микола Кузнецов», давав інтерв’ю командувач дальньої авіації Росії Сергій Кобилаш. У 2024 році українське слідство заочно повідомило йому про підозру у причетності до ударів по «Охматдиту».

Серед російських льотчиків, що керують цими літаками, журналісти виявили Олега Скитського, який управляв літаком з бортовим номером «11», перейменованим на «Василь Сенько». Скитський є військовослужбовцем 22-ї авіадивізії, яку ГУР звинувачує у вчиненні численних атак та руйнувань в Україні. Раніше його ідентифікували як командира 121-го авіаполку важких бомбардувальників, який, ймовірно, брав участь в атаці на Київ 28 квітня 2022 року, у результаті якої загинула журналістка Радіо Свобода Віра Гирич.

Військовослужбовець Олексій Печкарьов, ідентифікований як командир літака Ту-95МС «Ізборськ», під час вторгнення очолював підрозділ бойової підготовки 22-ї авіадивізії. Влітку 2022 року під час одного з заходів на підтримку так званої СВО він стверджував, що російські війська «у повітрі та на землі знищують відроджений нацизм».

«Схеми» дослідили угоду між Кабінетом міністрів України на чолі з Валерієм Пустовойтенком та урядом РФ, підписану в Ялті в 1999 році. Відповідно до цієї угоди, Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. У відповідь Росія погасила борг України за газ у сумі 275 мільйонів доларів.

Передача літаків і ракет сталася без схвалення Верховної Ради, а вартість озброєння була занижена в десять разів, про що свідчать висновки Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, що розслідувала факти корупції в Збройних Силах України у період з 2004 по 2017 роки.

На думку колишнього президента України Леоніда Кучми, навіть якби стратегічні бомбардувальники залишались на озброєнні України, це не суттєво допомогло б у захисті країни від Росії. «Росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час як великі та відносно повільні бомбардувальники з самого початку війни стали б легкою метою для російських сил», – зазначив він.

У першій частині циклу розслідувань «Схеми» встановили, що армія РФ обстрілює українські міста переданими у 1999 році крилатими ракетами Х-55.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *