Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визначила основні патогени, які постійно викликають серйозні захворювання у людей, що вимагає пріоритетної розробки вакцин проти них.
У дослідженні ВООЗ йдеться про те, що це перша глобальна спроба виявити ендемічні патогени, які становлять найбільшу загрозу для здоров'я. Під час визначення пріоритетності враховувалися, зокрема, рівень поширення захворювань, резистентність до антибіотиків і соціально-економічний вплив.
Серед основних патологій, які були визнані пріоритетними, знаходяться ті, що щороку забирають життя 2,5 мільйона людей по всьому світу. Також до списку додали патогени, такі як стрептокок групи А і Klebsiella pneumoniae, чия стійкість до антибіотиків робить їх особливо небезпечними.
Кейт О'Браєн, директорка відділу імунізації ВООЗ, зазначила, що нові вакцини часто розробляються лише на основі потенційної вигоди, а не реального впливу на якість життя. "У цій роботі застосовано широкий спектр даних і досвіду для оцінки вакцин, які можуть суттєво зменшити захворюваність, що має великий вплив на людей, а також знизити медичні витрати для сімей та систем охорони здоров'я," – пояснила вона.
Отже, ВООЗ представила перелік хвороб, для яких вакцини знаходяться на різних етапах розробки та потребують термінового вдосконалення.
Перелік патогенів, для яких вакцини потребують подальшої розробки, та патогенів, вакцини проти яких вже знаходяться на стадії офіційного схвалення або впровадження, також був представлений.
Цей перелік стане основою програми ВООЗ з імунізації, розрахованої на наступні шість років. Програма в першу чергу націлена на населення країн з низьким та середнім рівнем доходу, де соціально-економічний вплив даних захворювань є найбільшим.
За даними нового дослідження, наслідки пандемії коронавірусу відчуватимуться навіть через кілька років, оскільки хвороба змінила звички людей. Зокрема, люди нині проводять вдома значно більше часу, що може змінити структуру міст і районів.
У дослідженні вказано, що вже у 2023 році в середньому люди проводили поза домом на 51 хвилину менше, ніж до 2020 року, а час щоденних поїздок скоротився на 12 хвилин.