Заможні росіяни знайшли шляхи, щоб обійти санкції та купувати розкішні бренди. Вони використовують мережу особистих покупців, перекупників та контрабандистів для цих цілей. Як повідомляє Financial Times, соціальні мережі стали домівкою для перекупників, які обслуговують як великих рітейлерів, так і приватних клієнтів у Росії, пропонуючи способи обминання санкцій на дорогі сумки та предмети високої моди.
Після початку повномасштабного вторгнення Володимира Путіна в Україну в 2022 році європейські розкішні бренди піддалися обмеженням на продажу в Росії, а Європейський Союз заборонив легальні продажі товарів вартістю до 300 євро. Незважаючи на те, що середні ціни на елітну моду перевищують цей ліміт, росіяни продовжують носити нові західні колекції, придбані на активно функціонуючому тіньовому ринку.
Митні дані свідчать, що санкції призвели до зміни маршрутів торгівлі, що проходять через посередників у третіх країнах, де такі обмеження не діють. Наприклад, у вересні понад 300 сумок Bottega Veneta, середня ціна яких становила 1800 доларів, були доставлені в Росію з Дубая китайським перекупником.
Згідно з інформацією аналітиків і митників, деякі західні бренди і російські імпортери коригують свої пропозиції, щоб уникнути санкцій. За даними консалтингової компанії IBC Real Estate, близько половини великих західних брендів, які були присутні в Росії на початку 2020 року, продовжують функціонувати та привозити нові колекції одягу.
Після введення санкцій бізнес посередників зазнав буму. Один з покупців в Італії повідомив, що він щотижня відправляє до Росії від 10 до 20 посилок і заробляє до 6000 євро на комісійних. "Італійцям неважливо, що буде з товарами після продажу. Головне – продати", – зазначив прихований покупець, який представився Михайлом, підкреслюючи, що в магазинах його вже добре знають.
Латвійські митники також вказали на проблему: з початку року вони відмовили у ввезенні 60 партій предметів розкоші, які мали непропорційно занижену вартість у митних деклараціях. Коли перекупники намагаються замаскувати вантажі під особисті покупки, західні бренди можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення експортного контролю.
Катерина Ногай з IBC Real Estate зазначає, що деякі західні бренди випускають "капсульні колекції", які відповідають вимогам цін для продажів у Росії. "Хоча це може бути не так очевидно, експорт предметів розкоші також відіграє важливу роль у зміцненні путінського режиму", – коментує Віталій Воловий, дослідник організації Squeezing Putin.
"Будь-які випадки обходу санкцій знижують загальний ефект від санкцій на Росію та допомагають путінському режиму створити наратив, що вони все ще мають доступ до нових західних товарів", – додає Юлія Павицька, керівниця програми санкцій Київського інституту економіки.
Одна з покупниць з Москви зазначила, що експортний контроль вплинув лише на споживачів середнього класу, таких як вона, які тепер не купують розкішні товари через великі націнки, що встановлюються перекупниками. "Заможні росіяни, які завжди могли собі це дозволити, продовжують купувати свій одяг через модних байєрів. Для них нічого не змінилося", – додала вона.
У середині грудня Європейський Союз запровадив 15-й пакет санкцій проти Росії, нові обмеження стосуються, зокрема, російського тіньового флоту. Рада ЄС погодилася запровадити санкції проти 84 фізичних та юридичних осіб, включаючи 54 особи та 30 компаній, відповідальних за дії, що підривають територіальну цілісність України.
Крім того, The Washington Post повідомила, що президент США Джо Байден розглядає можливість введення нових масштабних санкцій проти російського енергетичного сектору.