Попри збільшення військового збору з 1,5% до 5%, у першому кварталі 2025 року не очікується значних змін у розміщенні коштів на депозитах фізичних осіб. Конкуренція між комерційними банками за нових вкладників продовжиться. Таку думку висловив директор департаменту роздрібного бізнесу "Глобус Банку" Дмитро Замотаєв у коментарі для УНІАН.
"У листопаді та грудні цього року прогнозується прискорення інфляції до 10%. За оцінками Національного банку, ця тенденція може зберегтися і на початку 2025 року. Частково через це сьогодні немає економічних підстав для зниження облікової ставки та ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами. Таким чином, дохідність гривневих депозитів залишиться практично без змін", – зауважив банкір.
Він також зазначив, що у першому кварталі 2025 року середні ставки за гривневими вкладами можуть бути такими:
Крім того, за прогнозами Замотаєва, банки можуть продовжити акції, які були запроваджені напередодні свят, дозволяючи громадянам оформлювати депозити на більш вигідних умовах і отримувати "бонусні" 0,5-1 в.п. до стандартних ставок.
Експерт вважає, що на початку 2025 року понад 80% нових вкладів будуть представлено ультракороткими (від 3 до 6 місяців) та тривалішими вкладами (від 1 року). Він припускає, що після підвищення військового збору популярність ультракоротких вкладів може різко знизитися, якщо їх умови залишаться незмінними, оскільки клієнти не зможуть захистити свої кошти від інфляційного знецінення. Натомість довготривалі вклади можуть стати більш привабливими завдяки можливості покриття інфляції відсотками.
За словами Замотаєва, зростаюча популярність довготривалих вкладів (від 1 до 2,5 років) буде зумовлена бажанням громадян не лише зберегти свої заощадження, але й отримати пасивний прибуток. Він нагадав, що з другої половини 2024 року банки акцентують увагу на розвитку довготривалих вкладів, що дає їм можливість активізувати кредитування та пропонувати більш вигідні умови для клієнтів.
Експерт прогнозує, що в першому кварталі 2025 року кількість нових вкладів фізичних осіб може зрости на 3-5% у порівнянні з четвертим кварталом 2024 року. Однак активність нових вкладників залежатиме від ряду економічних факторів, таких як рівень інфляції, ситуація на валютному ринку (курси долара США та євро), обсяги міжнародної фінансової допомоги та валютні резерви країни.
Разом з цим, за словами експерта, є також ряд непрямих чинників, які можуть впливати на рішення громадян: перебої з електропостачанням, ситуація на фронті, зовнішні політичні обставини, зокрема дії новообраного президента США Дональда Трампа стосовно України.
"Є кілька побічних факторів, пов’язаних із діяльністю американського президента, зокрема обсяги фінансової та військової допомоги Україні, а також врахування інтересів України під час можливих перемовин із країною-агресором. Проте ми вважаємо, що у першому кварталі наступного року позитивна тенденція зростання кількості нових вкладів збережеться".
Збільшення військового збору в Україні до 5% призведе до зростання загального податкового навантаження з депозитних доходів до 23% (за винятком доходу з депозитів військовослужбовців), але цей факт не повинен значно вплинути на кількість нових вкладників, спрогнозував Дмитро Замотаєв.
Раніше УНІАН повідомляв про найвигідніші способи зберегти та примножити капітал. Серед найпопулярніших варіантів залишаються депозити, облігації внутрішньої державної позики та купівля іноземної валюти.