У болгарському уряді заявили, що не продаватимуть Україні два реактори, заплановані для добудови енергоблоків Хмельницької АЕС. Про це повідомила болгарська редакція Forbes з посиланням на віцепрем'єр-міністра та голову Болгарської соціалістичної партії Атанаса Зафірова.
"Два реактори для АЕС "Белене" не продаватимуть Україні", – йдеться у повідомленні. Вказано, що це рішення підтримали всі партнери по уряду.
Віцепрем'єр-міністр підкреслив, що Болгарії потрібно розвивати атомну енергетику, особливо враховуючи зростання цін на електричну енергію у світі.
У березні 2024 року голова НАЕК "Енергоатом" Петро Котін повідомив, що Україна сподівається укласти угоду на купівлю двох ядерних реакторів у Болгарії для компенсації втрати доступу до окупованої Росією Запорізької електростанції, що має шість енергоблоків.
У червні 2024 року парламент Болгарії вирішив продовжити на шість місяців термін, відведений для переговорів щодо продажу Україні двох російських ядерних реакторів та супутнього обладнання.
11 лютого 2025 року Верховна Рада підтримала законопроект, який надає "Енергоатому" дозвіл на купівлю двох атомних реакторів у Болгарії для добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції. Закон був підписаний президентом Зеленським у березні.
Ініціатива щодо добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС з самого початку зіткнулася з масою критики. Енергетичні та атомні фахівці підкреслювали, що ці реактори мають російське походження, що суперечить намірам України дистанціюватися від ворога. До того ж, не проводилася експертиза, щоб дізнатися, чи підходять ці реактори Україні, тому існує ризик, що після закупівлі вони можуть так і не запрацювати.
Народний депутат Ярослав Железняк назвав ухвалення відповідного закону "абсолютно ідіотською корупційною ідеєю" з купівлею "російського непотребу у болгар".
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко зазначив, що на реалізацію проєкту добудови Хмельницької АЕС буде потрібно витратити 4-4,5 млрд доларів, яких наразі немає. Крім того, на думку експерта, у разі добудови Хмельницької АЕС слід було б також побудувати високовольтні лінії, щоб доправити потужність цих реакторів.