Глава Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга зазначив, що Україна розглядає вступ до НАТО як найнадійнішу гарантію своєї безпеки. Про це він повідомив в інтерв'ю виданню "Європейська правда".
На його думку, позиція України щодо інтеграції в альянс є непохитною, адже курс на членство в НАТО був закріплений у Конституції, і більшість населення країни підтримує ці прагнення.
"Членство в НАТО є єдиною реальною гарантією для України. Більше того, наявність України в НАТО також суттєво підвищить безпеку самої організації. І слід зазначити, що повноправне включення України в НАТО, вибачте за цинізм, є найекономічнішим способом забезпечення безпеки в Європі", – підкреслив Сибіга, відповідаючи на питання про можливі альтернативні безпекові гарантії під час мирних переговорів.
Міністр також акцентував на тому, що Україна вже стикалася з "альтернативними варіантами". Як приклад він навів провал Будапештського меморандуму.
"Будь-які спроби створити 'сіри зони' лише загострюють ситуацію. Тому вступ України в НАТО є нашою непохитною метою і єдиним ефективним способом гарантувати безпеку для держави", – додав політик.
Крім цього, Сибіга розповів про деталі свого діалогу з іноземним колегою, який у 2008 році був присутній на саміті в Бухаресті, де розглядали можливість надання Україні та Грузії Плану дій щодо членства в НАТО. За його словами, тоді російський диктатор Володимир Путін погрожував окупацією України, якщо альянс ухвалить позитивне рішення.
"На той час Альянс продемонстрував слабкість і нестачу далекоглядності. І що ж ми спостерігали далі? Росія окупувала Грузію, згодом захопила та анексувала Крим, а тепер маємо повномасштабну війну. Такі помилки повторювати не можна. Потрібні рішучі дії, які забезпечать стратегічні гарантії безпеки в трансатлантичному просторі. І це – участь України в НАТО", – підсумував дипломат.
Він вважає, що інші інструменти, такі як двосторонні угоди про безпеку з партнерами, є частиною підготовки України до членства в альянсі та способом її зміцнення, але не зможуть замінити повноправне членство в НАТО.
Раніше аналітик Politico висловив думку, що Україна може стати членом НАТО, якщо її союзники реалізують три кроки. Зокрема, необхідно: отримати офіційне зобов'язання України не застосовувати військову силу для повернення окупованих територій, включити всю міжнародно визнану територію України до НАТО та змінити статтю 6 Північноатлантичного договору.
Водночас опитування показало, що 47% українців готові підтримати вступ до НАТО в обмін на повернення окупованих територій. Це на 14% більше в порівнянні з 2023 роком. Проти такого підходу висловилися 36% опитаних українців.