Печінка людини здійснює свою діяльність безперервно. Цей орган виконує безліч життєво важливих функцій, особливо в сфері очищення крові і детоксикації організму. Таким чином, печінка потребує підтримки з боку людини – один із способів підтримати її здоров’я – це вживання бурякового соку, котрий часто недооцінюють, пише HealthDigest. Багато людей ігнорують буряк, надаючи перевагу більш солодким сокам. Згідно з дослідженням 2019 року компанії VeggieTracker (за даними Fox News), буряк увійшов до списку найменш популярних овочів у США. Проте, якщо ви не є поціновувачем буряка, варто змінити своє ставлення до бурякового соку на користь своєї печінки.
Кріс Мор, консультант з фітнесу та харчування в BarBend, зазначає, що буряк містить антиоксидант бетаїн, який, за результатами досліджень на тваринах, приносить користь печінці. Бетаїн, за його словами, здатен знижувати жирові відкладення в печінці, що сприяє запобіганню або зменшенню ризику розвитку захворювань цього органу. При цьому доктор підкреслює, що дослідження впливу бетаїну на печінку у людей не є настільки ж переконливими, як на тваринах.
"Декілька досліджень демонструють взаємозв’язок між бетаїном та зниженням рівнів печінкових ферментів. Наприклад, у 2022 році вчені провели дослідження про вплив бетаїну на печінку мишей. Результати, опубліковані в журналі Foods, вказали на те, що щоденне вживання 1% бетаїну підвищувало окислення жирів у печінці мишей і покращувало загальну ефективність її роботи", – додав Мор.
У дослідженні 2023 року, що розглядало бетаїн як засіб для лікування жирової хвороби печінки у людей (згідно з журналом Frontiers in Nutrition), теж були отримані позитивні результати. В рамках середземноморської дієти або при самостійному вживанні буряка, щоденне споживання 250 міліграмів бетаїну може поліпшити стан печінки вже за 12 тижнів. Зокрема, в дослідженні було зафіксовано зниження рівня "поганого" холестерину ЛПНЩ і підвищення деңгей "хорошого" холестерину ЛПВЩ.
У середньому, на один грам буряка припадає від 750 до 1 290 мікрограмів бетаїну, що розміщує цей овоч серед тих, що мають найвищий вміст цього антиоксиданту. За словами доктора, буряковий сік може забезпечити більш біодоступну форму бетаїну, ніж вживання сирого або вареного буряка. Більш того, сік робить ці поживні речовини легшими для засвоєння.
Це твердження підтверджується оглядом, опублікованим у 2021 році в журналі Nutrients. Споживаючи буряковий сік, ви також отримуєте вітаміни та мінерали, які, в свою чергу, можуть позитивно впливати на здоров’я серцево-судинної системи. Однак доктор Мор застерігає, що вживати його слід помірно, якщо ви схильні до утворення каменів у нирках.
Раніше УНІАН повідомляло, що середня температура людського тіла вже не є стандартною 36,6 градусів. Виявляється, що нормальні показники залежать від індивідуальних особливостей і можуть коливатися в обидва боки. Наприклад, абсолютно звичайною вважається й температура 36,2°C.
Крім того, дієтологи розповіли про найкорисніші способи приготування курячих яєць, а також пояснили, чому їх варто вживати. "Основні міфи про яйця, які я чую, походять з 90-х років, коли популярними були дієти з низьким вмістом жиру, і вважалося, що продукти з високим вмістом холестерину можуть призводити до серцево-судинної патології", – зазначив зареєстрований дієтолог Ріан Стівенсон.