Росія продовжує нарощувати тиск на населення окупованих територій України, як зазначено у звіті правозахисної організації Human Rights Watch про стан прав людини у світі на 2024 рік. Документ охоплює російські напади на Україну та ситуацію на анексованих територіях. «Хоча багато урядів ЄС і США висловлюють зобов’язання домогтися справедливості за серйозні злочини, скоєні російськими силами, процес притягнення винних до відповідальності йде повільно», – йдеться в звіті.
Зокрема, з січня по грудень правозахисники зафіксували не менше 459 атак на медичну інфраструктуру та персонал, внаслідок яких постраждали 119 медичних працівників та 50 пацієнтів. Автори звіту також згадують про масштабні повітряні удари по українській енергосистемі в першій половині минулого року. У період з березня по серпень Росія здійснила 101 удар по 17 областях, що призвело до значного зменшення енергопостачання для цивільного населення.
Окремі розділи звіту присвячені політиці російської окупаційної адміністрації в захоплених регіонах материкової України та на Кримському півострові. Як зафіксовано HRW, окупанти продовжують насаджувати російське законодавство, зокрема через призначення «федеральних суддів», що є порушенням міжнародних гуманітарних норм. Росія також чинить тиск на місцевих мешканців щодо отримання російських паспортів, застосовуючи переслідування, залякування, безпідставні арешти oraz обмеження в доступі до соціальних послуг.
«Російські влади продовжують придушувати українську мову та освітні програми, нав’язуючи російську програму та мову навчання в школах на захоплених територіях», – зазначено у звіті.
Організація також наводить приклади затримань і переслідувань українських журналістів, волонтерів, активістів і релігійних лідерів, які відмовляються співпрацювати з окупантами. Додатково триває примусова мобілізація місцевих жителів до російських збройних сил, що є військовим злочином.
На Кримському півострові, за спостереженнями правозахисників, окупаційна влада продовжує переслідувати активних членів кримськотатарської громади, журналістів та інших критиків дій Росії. За даними HRW, з грудня 2023 року по вересень 2024 року 254 особи були засуджені в Криму за «дискредитацію збройних сил Росії».
Звіт також згадує про те, що ув'язненим у Криму відмовляють у належній медичній допомозі. Наприклад, активістка Ірина Данилович «залишалася під вартою в колонії на півдні Росії без доступу до адекватної медичної допомоги». Політв’язня Олександра Сізікова ув’язнили, незважаючи на його інвалідність, яка забезпечує йому правовий захист.
Нещодавно проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» повідомив про випадки звільнень українських вчителів у школах окупованого Генічеська на Херсонщині. Місцевий телеграм-канал опублікував повідомлення від звільненої вчительки, на місце якої призначили людей з Дагестану. Факти, коли працівники з російських регіонів прибувають у захоплені населені пункти України, підтверджують і українські чиновники.