Після п'яти років економічної стагнації, Німеччина зіткнулася зі скороченням на 5% порівняно з доепідемічними темпами росту. Відновлення більшості втрат буде ускладнено структурними проблемами, особливо в енергетичному секторі та автомобільній промисловості. Як повідомляє Bloomberg, зниження конкурентоспроможності країни призведе до того, що кожне домогосподарство стане біднішим приблизно на 2500 євро щорічно.
"Німеччина не зруйнується відразу, і саме в цьому полягає жахливість даного сценарію," – коментує Емі Вебб, засновник та виконавчий директор Future Today Institute. "Це повільний і затяжний занепад, який торкнеться не лише компаній чи міст, а всієї країни, і західна Європа в цьому випадку піде за її прикладом."
Ситуація виглядає наступним чином: Німеччина втрачає все більше енергоємних виробництв, а експорт зменшується через скорочення внутрішніх інвестицій з боку компаній. В умовах падіння рівня життя виборці починають шукати винних, що призводить до зростання соціальної напруги, яка відштовхує необхідних країні іноземних спеціалістів. Це ризиковане поєднання обережності та невдоволення може охопити всю Європу.
"Життя кожної людини поступово стає дедалі гіршим і гіршим," – зазначає Вебб.
Роки неправильних рішень і невезіння підривають економічну модель Німеччини в той час, коли інші країни Європи потребують її промисловості для підтримки регіону в умовах конкуренції з Китаєм, війни Росії в Україні та ізоляціоністських настроїв в США.
"Конкурентна позиція німецької промисловості погіршується," – підкреслює Йоахім Нагель, президент Бундесбанку. "Зростаючи, зовнішні ринки перестають бути джерелом зростання, як це було раніше."
Кількість проблем стрімко зростає, а потенціал економічного зростання Німеччини знижує до 0,4%. Для відновлення конкурентоспроможності країні необхідно значно збільшити витрати. За даними Bloomberg, для того, щоб наздогнати інші країни з розвиненою економікою, Німеччині потрібно збільшити щорічні інвестиції в інфраструктуру та суспільні блага приблизно на третину, що складає близько 160 мільярдів євро. Це зростання еквівалентне більш ніж 1% ВВП.
Проте ситуація не така безнадійна. Німеччина має найнижчий рівень заборгованості серед усіх країн G7, що дає можливість фінансувати витрати, якщо буде політична воля. Економісти також прогнозують помірне відновлення економіки в найближчому майбутньому.
Проблеми Німеччини привертають увагу. Економісти Bantleon прогнозують, що відомий раніше автомобільний сектор країни втратить частку ринку, що призведе до збільшення перенесення виробництв за кордон. В найближчі десять років цей сектор може втратити до 40% своєї доданої вартості.
Експерти зафіксували тенденцію, що дедалі більше німців потрапляють в боргову яму. Причинами економічних труднощів є зменшення державної підтримки та постійне падіння купівельної спроможності на фоні інфляції та високих процентних ставок.
Тільки за перше півріччя 2024 року близько 11 тисяч німецьких компаній оголосили про банкрутство, що є найвищим показником за останні 10 років. 14 жовтня Bloomberg повідомило, що Берлін переживає помірну рецесію, що свідчить про серйозні труднощі у найбільшій економіці Європи.