Повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну призвело до економічного підйому, зумовленого державними стимулами. За майже три роки стали все більш помітними ознаки того, що відповідальність за це економічне зростання незабаром доведеться нести. Видання Bloomberg зазначає, що настрій у російських містах залишається оптимістичним — ресторани переповнені, магазини працюють, але поєднання рекордно високих процентних ставок і стійкої інфляції загрожує подальшому очікуваному зростанню.
«Досить добрий період для російської економіки, яка спиралася на раніше накопичені ресурси, добіг кінця», — стверджує Олег В'югін, економіст та колишній високопоставлений чиновник центрального банку. «Висока інфляція з'їдає весь цей, здавалося б, короткого терміну успіх».
Крім того, Росія стикається із санкціями, девальвацією валюти, непередбачуваними прогнозами цін на нафту та побоюваннями, що головний партнер — Китай — не справляється з економічними труднощами.
Проте економіка продовжує функціонувати, незважаючи на західні санкції, і разом із високими зарплатами це допомагає зменшити соціальний опір війні. Близько двох третин росіян досі впевнені в своєму завтрашньому дні. Споживчі настрої, хоч і знизилися, залишаються вищими, ніж будь-коли з 2022 року.
«Якщо говорити про середній клас, то зараз він почувається комфортно», — говорить Сергій Дмитрієв, експерт у галузі інформаційних технологій. «Високі процентні ставки не змогли стримати зростання цін, яке більш ніж удвічі перевищує цільовий показник».
Рекордні витрати за позиками вже почали позначатися на бізнесі. За інформацією дослідницької групи «Автостат», російські автосалони стикаються з можливими хвилями банкрутств. Сільськогосподарський сектор також страждає від труднощів.
Навіть найбільші компанії змінюють свої стратегії. Державні підприємства, такі як ПАТ «Транснефть» і ВАТ «Російські залізниці», скоротили свої інвестиційні програми, частково через високу вартість запозичень.
Численні приватні компанії, як-от сталеливарна «Северсталь» і гірничодобувна «Норильський нікель», також послаблюють витрати. У той же час провідний виробник алюмінію United Co. Rusal International PJSC розглядає можливість скорочення обсягів виробництва більш ніж на 10%, посилаючись на економічну ситуацію.
Центральний банк прогнозує інфляцію на рівні 4,5-5% до кінця року, а основна процентна ставка в середньому на рівні 17-20%.
«Цей рік стане роком затягування поясів», — говорить Софія Донець, економіст компанії T-Investments. «Кредитори виграють, а позичальники важко уявляють, як їм жити далі».
Для споживачів і бізнесу це означає скорочення кредитування для покупок та інвестицій. Падіння цін на нафту є одним з найбільших ризиків економіки 2025 року, вважає Донець. За словами експертки, якщо ціна знизиться ще більше, Росія змушена буде вжити жорсткі заходи.
Аналітики «Промсвязьбанку» вважають, що швидке завершення бойових дій може сприяти зміцненню рубля, поверненню іноземних інвесторів і зростанню експортних надходжень. Якщо переговори затягнуться, то ймовірно, що інфляція та жорстка економічна політика збережуться, призводячи до уповільнення економічного зростання.
Значне девальвація рубля по відношенню до долара та проблеми з трансакціями через загрозу санкцій з боку США також впливають на ситуацію.
«Ризик рецесії наразі є найвищим за останні три роки», — стверджує Донець. «У деяких кварталах наступного року можливе падіння. Поки наш основний прогноз — зростання до кінця наступного року, трохи нижче 1%».
Зниження вартості рубля в Росії прискорюється, а Центральному банку не вдається приборкати інфляцію. Однак країна не стикається зі значними обмеженнями у фінансуванні бюджету чи військових витрат.
Аналітики відзначили, що Центральному банку Росії не вдається утримати інфляцію, незважаючи на підвищення основної ставки до 21%. У листопаді загальна інфляція становила 8,9% у річному вимірі, а базова інфляція — 8,2%.
Серед основних чинників — практично двозначне зростання заробітної плати, військові витрати, девальвація рубля та зростання кредитування приватного сектора на 61%, що становить майже 650 мільярдів доларів, починаючи з середини 2022 року.