Росія уникла зустрічі з президентом США Дональдом Трампом. Наслідки торговельної війни все ж таки вдарять по бюджету Кремля через нафту.
Газета Wall Street Journal повідомляє, що нафта і газ складають приблизно третину доходів державного бюджету РФ – це основний двигун економіки Кремля і основне джерело її вразливості. Аналітики вважають, що якщо ціни залишаться на низькому рівні, російська економіка зіткнеться з серйозними проблемами, а бюджетний дефіцит може зрости майже вдвічі.
Економіка РФ почала сповільнюватися ще до падіння цін на нафту, а Кремль веде переговори зі США щодо припинення вогню в Україні. Москва не поспішає з мирними переговорами, сподіваючись, що успіхи на полі бою забезпечать їй більше важелів тиску для досягнення максимальних поступок. Хоча нинішні ціни на нафту навряд чи спонукають Володимира Путіна відмовитися від війни, ще більше падіння може змінити його плани. Тим часом, аналітики вважають, що нафтовий тиск поставить Кремль перед важким вибором.
"Якщо ціна на нафту продовжить падати, вони відчуватимуть себе в незручній ситуації, і вже починають це відчувати", – зазначає Еліна Рибакова, старший науковий співробітник вашингтонського Інституту міжнародної економіки імені Петерсона. "Якщо так триватиме далі, вони опиняться в ситуації "гармати проти масла".
Аналітики J.P. Morgan вважають, що хоча Москва більш ізольована від глобальних тенденцій через санкції та розірвані міжнародні зв'язки, "цунамі, спричинене торговельною політикою США, навряд чи залишить Росію без наслідків".
Центральне місце нафти в російській економіці виходить за межі державного бюджету. Економісти називають це ефектом мультиплікатора, коли енергетичний сектор, що стрімко розвивається, впливає на суміжні галузі. Скорочення виробництва негативно вплине на цілі громади, які залежать від видобутку і переробки нафти.
За оцінками Сергія Вакуленка, колишнього російського енергетика і старшого наукового співробітника Російсько-Євразійського центру Карнегі, Росія втрачає близько 25 мільярдів доларів щороку на кожні 10 доларів падіння ціни на нафту.
Проте аналітики зазначають, що ціни на нафту повинні залишатися низькими протягом тривалого часу, щоб вплинути на військові плани Москви. Російський банк "Ренесанс Капітал" зауважив, що якщо ціна на нафту Urals в середньому становитиме 50 доларів цього року, зростання ВВП складе 0,1% – це буде справжнім шоком для російської економіки.
7 квітня ціни на нафту впали на фоні зростання торговельної напруженості між США і Китаєм. Падіння світових цін на нафту призвело до зниження вартості найпопулярнішої російської нафти марки Urals до 50 доларів за барель.
Пізніше стало відомо, що експорт нафти з Росії зменшується через скорочення постачань ключового тихоокеанського сорту.
Слід зазначити, що Центральний банк РФ за кілька тижнів до переговорів між президентом США Дональдом Трампом і Володимиром Путіним попереджав Кремль про можливість тривалого зниження цін на нафту, подібного до того, що сталося перед розвалом СРСР.