Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив свою позицію щодо питання газового транзиту, яке він вважає однією з п'яти ключових розбіжностей з Україною. Цю заяву він зробив на прес-конференції в Брюсселі після коментарів президента України Володимира Зеленського, який підкреслив, що Кремль не повинен отримувати прибутки від продажу газу в Європі. "Наші позиції розходяться щодо транзиту газу через Україну. Я запитав Зеленського, чи готовий він забезпечувати транзит газу, що не є російським," – зазначив Фіцо, як повідомляє словацьке видання Pravda.
Зеленський відповів, що Україна не буде "гратися" з можливостями транзиту, які можуть дозволити Росії продовжувати отримувати доходи. "Якщо якась європейська країна готова купувати газ і не платити ці кошти Росії, поки триває війна — можемо обговорити. Але ми не дамо можливості додаткового фінансування для РФ в умовах війни," – підкреслив лідер України на окремій прес-конференції.
Словацький прем'єр вважає цю позицію помилковою. Більше того, Фіцо наголосив на необхідності тиснути на Єврокомісію, щоб вона захищала газові інтереси країн-членів ЄС. "Якщо хтось перешкоджає газовому транзиту, призводячи до зростання цін та економічних втрат в ЄС, то це — Зеленський… Ми цінуємо підтримку ЄС Україні, але чи має Україна право загрожувати економічним інтересам держави-члена Союзу?" – обурився він.
Серед інших розбіжностей також є питання членства України в НАТО, що викликає категоричний протест Словаччини. Також вона не підтримує постачання зброї для захисту України від Росії. Крім того, Словаччина засумнівалася в можливостях військового вирішення конфлікту та підтримує переговорні ініціативи з боку Китаю та Бразилії, які більше відповідають російським інтересам.
Видання Politico повідомляло, що провідні енергетичні компанії Центральної Європи звернулися до голови ЄС Урсули фон дер Ляєн з проханням продовжити угоду про транзит російського газу через Україну. За їхніми словами, припинення угоди може "ускладнити постачання газу" і призвести до зростання цін на "блакитне паливо" для європейських споживачів.
Фіцо зазначив, що існують альтернативи, які дозволять зберегти газовий маршрут відкритим у 2025 році. "Я враховую рішення українського уряду, що вони не хочуть продовжувати контракт з "Газпромом". Але це не означає, що ми не можемо отримувати газ зі сходу. У нас є рішення, що Україна не буде транзитером російського газу, але може бути транзитером газу, власником якого буде інша сторона," – резюмував Фіцо.