Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо створює негативні прогнози для Європи, лякаючи її можливим майбутнім без транзиту російського газу через Україну, намагаючись домогтися продовження постачань. Однак його припущення виявились невірними, і ціни на газ не сягнули критичних висот. Як зазначає видання Politico, сховища газу у Словаччині заповнені більш ніж на 75%, що перевищує середні сезонні показники. В Угорщині запаси складають близько 68%, а Австрія і Чехія також мають вагомі резерви.
"Очевидно, що жодної кризи немає," — заявив Лоран Русекас, провідний фахівець з газових ринків та виконавчий директор компанії S&P Global. "Проблем з постачанням не виникає ані для Словаччини, ані для інших країн, як-от Австрії та Чехії. Запаси в сховищах досить високі у порівнянні з попитом, тож навіть без альтернативних джерел перебоїв з постачанням не виникне. А альтернативних постачальників достатньо".
Водночас Міхал Коцурек, енергетичний експерт із чеської консалтингової компанії EGÚ, вважає, що загальний вплив на ЄС буде незначним.
"Я б навіть сказав, що ризик, якого постійно боялися трейдери і навколо якого велась маніпуляція, нарешті зник. Незабаром стане зрозуміло, що Словаччина має достатні резерви, жодних проблем не виникає, а ціни на ринку ЄС продовжують падати," — підкреслив він.
Тепер викликають сумніви осмисленість слів Фіцо про можливу кризу.
На думку економіста GLOBSEC Володимира Воньо, Словаччина була добре готова до закриття транзиту через Україну, і це було цілком прогнозованим кроком. Русекас додав, що хоча рахунки можуть трохи зрости, трейдери вже врахували можливість зупинки транзиту, а рішення німецького уряду відмовитися від оплати за транзит газу у Центральну Європу допоможе уникнути значних коливань цін.
Проте в результаті Фіцо втратить доходи від транспортування російського газу сусіднім країнам, а державна компанія SPP понесе значні фінансові втрати. Відчайдушні спроби Фіцо зберегти можливість отримання прибутку ще більше ускладнили його стосунки з лідерами країн ЄС. Його несподіваний візит до Москви 22 грудня для проведення переговорів із Володимиром Путіним викликав осуд. Словаччина втратила важелі тиску на Україну.
1 січня Україна призупинила транспортування російського газу через свою газотранспортну систему, про що було попереджено заздалегідь.
Зі свого боку прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо погрожував, що Братислава не надаватиме Києву електроенергію після масованих обстрілів української енергосистеми з боку Росії. Пізніше стало відомо, що правляча партія Словаччини Smer-SD готова вести переговори з партнерами по коаліції не лише про припинення постачання електроенергії в Україну, а й про обмеження підтримки українців у країні.