Аргентинський песо у 2024 році демонструє значне зміцнення – жодна інша валюта не показала аналогічних результатів. Ця обставина позитивно впливає на популярність лібертаріанського президента Хав'єра Мілея. Як зазначає видання Financial Times, за 11 місяців цього року песо зріс на 44,2% відносно кошика валют основних торгових партнерів, попри тризначну річну інфляцію в Аргентині. Це суттєво перевищує 21,2% зростання турецької ліри, що займає друге місце.
Зростання офіційного курсу песо також відбилося на ряді легальних та нелегальних ринків, де аргентинці намагаються купувати долари через обмежений доступ до офіційних курсів. Ця тенденція стала популярною серед населення, адже середня зарплата в період з грудня 2023 року до жовтня 2024 року за паралельним курсом підвищилася майже вдвічі в доларах до 990 доларів після семи років практично безперервної девальвації. Проте це має свою ціну: Центральний банк Аргентини з труднощами намагається поповнити свої майже вичерпані валютні резерви, витрачаючи долари для підтримки курсу песо.
Тим часом деякі аналітики попереджають, що різке знецінення бразильського реала та ймовірна тарифна політика нового президента США Дональда Трампа можуть уразити Аргентину, створивши ризик раптової девальвації. "Програма Мілея працює, але зміцнення песо може стати серйозним ризиком у майбутньому", – зазначає Раміро Бласкес, керівник відділу досліджень інвестиційного банку BancTrust. "Якщо курс песо продовжить зростати або ж відбудеться значний зовнішній шок, попит на дешеві долари може різко зрости, що підвищить ризик девальвації".
Відчуття зміцнення валюти в Аргентині супроводжується зростанням цін у доларах. Бізнесмени в приватних бесідах висловлюють побоювання, що така динаміка може негативно вплинути на конкурентоспроможність аргентинського експорту.
Зміцнення песо є побічним ефектом зусиль Мілея з метою стабілізації економіки, котра знаходилася на межі гіперінфляції. Після значної девальвації в грудні 2023 року, впродовж поточного року він зумів зберегти курс песо в основному стабільним. Загалом за 11 місяців вартість валюти знизилася лише на 18%, при цьому інфляція за той же період сягнула 112%.
Мілей переконаний, що Аргентина може стати конкурентоспроможною завдяки дерегуляції, зниженню податків та покращенню доступу до кредитів. Уряд очікує, що в найближчі роки дефіцит іноземної валюти зменшиться завдяки масштабним інвестиціям у величезні запаси літію, сланцевої нафти та газу, що призведе до зростання експорту.
Видання The Economist у липні 2024 року оприлюднило дані, згідно з якими вартість бургера Біг Мак в Україні становить 118 гривень, тоді як у США він коштує 5,69 долара. Таким чином, українська валюта недооцінена на 49,5% у порівнянні з фактичним обмінним курсом 41,05 грн/долар. У свою чергу, міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг України в іноземній валюті на рівні "Обмежений дефолт".