В Європі запаси газу зменшуються швидше, ніж будь-коли за останні сім років. Холодна погода підвищує потребу в опаленні, і цього тижня прогнозується нове зниження температури. Згідно з даними Bloomberg, сховища в регіоні заповнені лише на 70% порівняно з приблизно 86% у тому ж періоді минулого року.
Відповідно до інформації Gas Infrastructure Europe, запаси газу впали на 25 процентних пунктів у порівнянні з піковими показниками, що є найбільшим зниженням з 2018 року. "Чим нижчими будуть запаси до кінця березня, тим важче буде їх відновити перед наступною зимою", – зазначила Саманта Дарт, голова відділу досліджень природного газу в Goldman Sachs Group Inc.
У більшості країн північно-західної Європи панує холодна погода, що може призвести до подальшого споживання газу найближчими днями через збільшення потреби в опаленні. Континент також став більш чутливим до коливань на ринку, оскільки залежить від світового ринку зрідженого природного газу для заповнення дефіциту, викликаного перериванням постачання російського газу через Україну.
Незаплановані збої в роботі основних постачальників можуть порушити крихкий баланс у регіоні та призвести до стрибків цін. Зокрема, на заводі СПГ у Хаммерфесті, Норвегія, зупинено роботу до 9 січня через поломку компресора.
Минулого тижня ціни зросли на 4% і наблизилися до 14-місячного максимуму, оскільки ринок стикається зі зменшенням запасів та обмеженням поставок. Голландські ф'ючерси трохи знизилися в понеділок, 6 січня, і на 8:49 ранку в Амстердамі становили 49,05 євро за мегават-годину, що на 1,2% менше.
1 січня Україна припинила транспортування російського газу через власну газотранспортну систему. Про своє рішення не подовжувати угоду з РФ країна оголосила заздалегідь. Оглядач Bloomberg Хав'єр Блас зауважив, що влітку 2025 року ціни на газ у Європі можуть різко зрости, що негативно вплине на енергоємне виробництво і споживачів.