Україна має потенціал стати членом НАТО в майбутньому, проте наразі висловлювати категоричні заяви з цього приводу передчасно. Таку думку висловив генеральний секретар Альянсу Марк Рютте під час свого виступу у Європейському парламенті на засіданні Комітету з міжнародних справ. "Говорячи про гарантії безпеки, ми повинні рухатися поступово. Перш за все, необхідно забезпечити, щоб Україна займала позицію силової сторони на момент мирних переговорів, – це завдання, яке ми можемо розпочати вже зараз. Щодо нас, ми вважаємо, що в майбутньому Україна повинна стати членом НАТО, – це наша обіцянка Україні", – наголосив він.
Генеральний секретар також зазначив, що наразі країни-члени Альянсу працюють над створенням умов для майбутнього членства України. Це включає укладення угод про безпеку з багатьма державами.
Однією з важливих складових цього процесу Рютте вказав на внесок у розмірі 40 мільярдів євро, а також на створення командування НАТО у Вісбадені, яке координуватиме тренування та допомогу для України.
Генсек НАТО додав, що для просування вперед необхідно, аби Москва усвідомила, що вона не може знову атакувати Україну: "Частина цих переговорів повинна включати чіткий план просування вперед у рамках відносин України з НАТО, бажано – у межах Альянсу".
Проте визначати точний графік вступу України до НАТО наразі не доцільно. Це питання потрібно буде обговорити з майбутньою адміністрацією у США. Тим не менш, Рютте сподівається, що цю мету можна буде досягти якнайшвидше.
"Якщо ми зможемо вести розмову про майбутні гарантії безпеки для України, це означатиме, що переговори розпочато і ми просуваємося до наступної фази. На даний момент очевидно, що Україна не має такої позиції – вона не може вести переговори зі сили. Нам потрібно зробити більше, щоб змінити напрямок конфлікту, аби Україна змогла зайняти таку позицію", – зазначив Марк Рютте.
Нагадаємо, що 30 вересня 2022 року Україна офіційно подала заявку на вступ до НАТО. У жовтні 2024 року, після зустрічі з новопризначеним генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, який змінив на цій посаді Єнса Столтенберга, президент Володимир Зеленський заявив, що Україна може стати 33-ю країною-членом НАТО.
Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон також нещодавно висловив думку, що довгостроковий мир в Україні неможливий без надання Києву членства в НАТО. Він зауважив, що проблема в тому, що питання приєднання України до Альянсу наразі не обговорюється активно.