Обговорення введення в Україні нової монети "шаг" базується на грунтовному науковому аналізі. Про це повідомив керівник Національного банку України Андрій Пишний.
Пишний зауважив, що копійка існує лише в Москві, Мінську та на тимчасово окупованих Росією землях Молдови.
"Інші республіки, які входили до колишнього Радянського Союзу, вже цього позбулися. У 1992 році ми навіть випустили першу пробну партію монет шаг. Вони мали стати невід'ємною частиною української гривні, але на той час нам бракувало політичної волі. Якщо не зараз, то коли? Коли настане час забирати своє назад?", – зазначив голова НБУ.
Він гарантував, що впровадження цього кроку не позначиться на купівельній спроможності гривні:
"Станом на сьогодні в обігу перебуває 14 мільярдів розмінних монет номіналом 10 та 50 копійок. Національний банк України зобов'язаний щорічно виготовляти щонайменше 20 мільйонів монет, щоб підтримувати необхідний обсяг обігу. При цьому, старі монети, які втратили свої ознаки, вилучаються, а нові монети відповідного номіналу вводяться в циркуляцію. Ми не виготовляємо монети номіналом 10 копійок, але виготовлення 50 копійок буде продовжуватись ще деякий час."
На його думку, у обороті приблизно один з половиною мільярда.
Він також зазначив, що вони обмірковують, який колір матимуть ці монети.
"Я не хочу поспішати з висновками. Як тільки парламент ухвалить своє рішення, ми негайно розпочнемо процес розробки відповідного дизайну. Сьогодні творча спільнота вже активно відреагувала на нашу ініціативу, у нас є декілька ескізів. Ми підійдемо до цього з великою відповідальністю і створимо справді неймовірні 50 кроків", – зазначив голова НБУ.
На початку вересня керівник Національного банку повідомив, що вони планують змінити назву "копійка" на "шаг". Пишний запевнив, що підготовка ескізів та виготовлення монет не вимагатиме додаткових витрат з державного бюджету.
Невдовзі Національний банк вніс до Верховної Ради пакет законодавчих ініціатив, що стосується перейменування розмінної монети "копійка" на "шаг". У своєму зверненні Пишний звернувся до спікера Руслана Стефанчука з проханням підтримати ініціативу "відновлення історичної справедливості" та змінити найменування "копійка" на характерно українське.