Діабет — це захворювання, яке повільно, але вперто підточує життя мільйонів людей по всьому світу, залишаючи серйозні наслідки для здоров'я. З такою заявою виступило Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) у рамках всесвітнього дня боротьби з діабетом.
Міністерство наголосило, що ця хвороба шкодить серцево-судинній системі, органам зору, ниркам і нервам. "Особи з діабетом мають у 2–3 рази вищий ризик виникнення інфаркту та інсульту", — вказали спеціалісти.
Крім того, через зменшення кровотоку та ушкодження нервових закінчень збільшується ймовірність виникнення виразок на ногах, що може призвести до ампутації. Діабетична ретинопатія, ураження сітківки, стає причиною 1% випадків сліпоти. Також діабет є одним із основних чинників розвитку ниркової недостатності.
Згідно з даними МОЗ, в Україні наразі понад 1,2 мільйона людей мають діагноз "цукровий діабет".
Хоча запобігти діабету I типу не можна, ризик розвитку діабету II типу можна знизити, дотримуючись здорового способу життя.
МОЗ запропонувало декілька дієвих рекомендацій, дотримання яких допоможе підтримувати здоров’я. Серед них: регулярна фізична активність, що сприяє контролю ваги, зниженню рівня цукру в крові та підвищенню чутливості до інсуліну; збалансована дієта, до якої входять волокна, цільнозернові продукти, овочі, фрукти і горіхи; контроль ваги — зайва вага й ожиріння значно підвищують ризик діабету; відмова від куріння та обмеження алкоголю — важливі кроки для збереження здоров’я на довгий термін; а також своєчасна консультація з лікарем. Погіршення самопочуття чи виникнення тривожних симптомів мають стати приводом для термінового звернення до сімейного медика.
Багато хто сприймає дієту при діабеті як суворий обмежувальний фактор, вважаючи, що з моменту встановлення такого діагнозу їм більше не слід вживати солодке. Проте, це не так — навіть якщо у вас діагностовано діабет II або I типу, ваш раціон може і повинен бути різноманітним і корисним.