Нафтопереробні підприємства в Індії та Китаї змушені будуть збільшити закупівлю нафти з Близького Сходу, Африки та Америки. Це призведе до підвищення цін на нафту та витрат на транспортування через нові санкції проти Росії. Як повідомляє агентство Reuters, 10 січня Міністерство фінансів США ввело обмеження щодо російських нафтових компаній "Газпром нафта" і "Сургутнефтегаз", а також на 183 судна, що транспортували російську нафту.
Багато з цих танкерів використовувалися для доставки нафти до Індії та Китаю, оскільки західні санкції і обмеження цін призвели до зміщення торгівлі російською нафтою з Європи в Азію. Деякі танкери також постачали нафту з Ірану, який також підлягає санкціям.
Нове обмеження значно вплине на експорт російської нафти, змушуючи китайські НПЗ зменшити обсяг переробки. Серед суден, підданих новим санкціям, виявилося 143 танкери, які минулого року перевезли понад 530 мільйонів барелів російської нафти, що складає приблизно 42% від загального обсягу морського експорту нафти. З них приблизно 300 мільйонів барелів було відправлено до Китаю, а значна частина решти – до Індії.
"Ці санкції значно скоротять кількість суден, доступних для доставки нафти з Росії у короткостроковій перспективі, що призведе до зростання фрахтових ставок", – зазначив провідний аналітик вантажоперевезень компанії Kpler Метт Райт.
Один зі сінгапурських трейдерів повідомив, що впродовж останніх 12 місяців ці танкери постачали до Китаю близько 900 000 барелів російської нафти щодня.
Протягом перших 11 місяців 2024 року імпорт російської нафти в Індію зріс на 4,5% порівняно з попереднім роком, досягнувши 1,764 мільйона барелів на день, або 36% від загального обсягу індійського імпорту. Обсяг імпорту Китаю, включаючи постачання трубопроводами, за той же період зріс на 2%, до 99,09 мільйонів метричних тонн, або 20% від загального обсягу імпорту.
Китай в основному імпортує російську нафту марки ESPO, яка реалізується за цінами, що перевищують встановлені обмеження, тоді як Індія переважно купує нафту марки Urals.
Аналітик компанії Vortexa Емма Лі вважає, що експорт російської нафти ESPO Blend може зупинитися, якщо санкції будуть суворо дотримуватись, але це залежить від того, чи скасує обраний президент США Дональд Трамп ембарго, а також від позиції Китаю щодо санкцій.
Нові обмеження змусять Китай та Індію шукати альтернативні джерела постачання нафти з Близького Сходу, Африки та Америки. Спотові ціни на ці види нафти вже підвищилися в останні місяці у зв'язку з зростаючим попитом з боку Китаю та Індії, оскільки постачання російської та іранської нафти зменшилися і подорожчали.
Вашингтон запровадив великий пакет санкцій проти Москви, який охоплює більше 400 фізичних осіб та організацій в енергетичному секторі Росії, які фінансують військові дії країни. Під нові обмеження потрапили російські нафтові, газові, бурові та страхові компанії, а також їх керівництво.
Також варто зазначити, що 8 січня стало відомо, що морський експорт сирої російської нафти впав до найнижчого рівня з серпня 2023 року.