Російські чиновники продовжують здійснювати інформаційні кампанії стосовно обміну військовополоненими з метою представити Україну як державу, що не прагне до переговорів, а також підірвати довіру українців до свого уряду, згідно з інформацією американського Інституту вивчення війни (ISW). «ISW вважає, що інформаційні операції Кремля, спрямовані на військовополонених, вочевидь намагаються відвернути увагу від власних зусиль Росії, які зосереджені на зриві процесу обміну, а також від постійних повідомлень про порушення прав людини в Росії, зокрема, страт, що вчиняються проти українських військовополонених», – йдеться у звіті аналітиків.
У Інституті вивчення війни підкреслюють, що речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова 27 листопада заявила, що Росія має список з 630 українських військовополонених, яких готова «негайно» обміняти в рамках угоди «один на один».
2 грудня Уповноважена з прав людини в РФ Тетяна Москалькова опублікувала список нібито 630 українських військовополонених і стверджувала, що Україна відмовилась від обміну після російської пропозиції. Секретар українського координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими генерал-майор Дмитро Усов 3 грудня зазначив, що російська сторона не зверталась з офіційними запитами щодо обміну, а опублікований список містить цивільних осіб та військовополонених, яких Україна вже повернула.
Усов акцентував увагу на тому, що російські чиновники виявляють інтерес лише до обміну військовополоненими, захопленими українськими силами в Курській області. Він також вказав, що заяви російських посадовців про те, що Україна гальмує процес обміну, є спробою дискредитувати український уряд.
«Російське інсайдерське джерело 29 листопада і 3 грудня зазначило, що заяви Захарової та Москалькової про готовність Росії до значного обміну полоненими є частиною кампанії, спрямованої на введення в оману західних партнерів і союзників України, представляючи неправдивий наратив про те, що українське керівництво не зацікавлене в переговорах, в той час як Росія неправдиво представляється як сторона, що прагне до діалогу», – зазначено у звіті.
ISW підкреслює, що саме Росія, а не Україна, раніше проявляла небажання проводити обміни військовополоненими: Росія відхиляла українські пропозиції стосовно обміну ще кілька місяців до наступу українських військ в Курській області в серпні 2024 року.
У резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи зазначено, що на 18 вересня 2024 року 65 956 українських військовослужбовців та цивільних осіб вважаються зниклими безвісти або полоненими.
Згідно з інформацією уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, на листопад 2024 року Україні вдалося повернути з російського полону 3767 українців, з яких тільки 186 – цивільні особи.