Частка українців, які готові витримувати тягар війни стільки, скільки знадобиться, в грудні 2024 року знизилась до 57% порівняно з 63% у жовтні, згідно з даними опитування, опублікованими 2 січня Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). При цьому автори дослідження зазначають, що частка тих, хто вагається у відповідях на запитання про термін витримки, зросла з 12% до 18%. Водночас, кількість тих, хто вважає, що зможе терпіти лише кілька місяців або пів року, змінилася незначно: 21% в грудні проти 18% на початку жовтня.
Як зазначають у КМІС, в період між жовтнем і груднем навряд чи спостерігалось істотне зменшення витривалості українців; скоріше, відбулося зростання невизначеності, зумовлене зовнішніми факторами, такими як вибори в США, та внутрішніми обставинами.
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, коментуючи результати дослідження, підкреслив: «Зменшення частки тих, хто готовий терпіти складнощі війни стільки, скільки буде потрібно, безумовно, викликає занепокоєння і заслуговує на увагу як з боку влади, так і суспільства. Особливо враховуючи, що готовність терпіти не обмежується соціально-економічними умовами, а є результатом впливу інших більш суттєвих факторів на витривалість населення».
Крім того, він зазначив, що, незважаючи на «негативні (а часом і апокаліптичні) «прогнози» на 2024 рік, українці демонструють на високий рівень стійкості та «досить сильну волю» продовжувати боротьбу.
Наприкінці грудня КМІС також оприлюднив результати ще одного опитування, яке свідчить про зниження частки оптимістично налаштованих щодо майбутнього України. Згідно з опитуванням, в грудні 2024 року 57% респондентів вважали, що через 10 років Україна стане процвітаючою країною в ЄС, тоді як 28% вважають, що країна опиниться з зруйнованою економікою та відтоком населення, а 15% не змогли висловити свою думку.
Соціологи звернули увагу, що, хоча частка оптимістів знизилася на 16 процентних пунктів за рік, не всі з них стали песимістами, оскільки значна частина українців висловлює більше занепокоєння щодо високого рівня невизначеності.