Австрійський банк Raiffeisen Bank International AG отримує прибуток завдяки компаніям, які ведуть бізнес з військовими силами Володимира Путіна. Російський підрозділ цього банку отримав більше 620 тисяч доларів від хімічної компанії "Юніхім" у 2024 році.
Видання Bloomberg повідомляє, що суттєва реорганізація економіки Росії після агресії проти України призвела до залучення численних цивільних компаній у військові постачання.
Оскільки Raiffeisen не залишив Росію відразу після початку військових дій, компанія тепер опинилася в складній ситуації в цій країні. 3 лютого акції банку знизилися на 6,4%.
Одночасно представник банку повідомив, що фінансова установа суворо дотримується всіх санкцій, які стосуються російських організацій.
"RBI запровадив системи, інструменти та процедури для моніторингу та перевірки, аби забезпечити належний контроль за всіма транзакціями та діловою активністю на предмет суворого дотримання актуальних санкційних норм", – йдеться в повідомленні.
Поки російські військові завдавали ударів по критично важливій інфраструктурі України та відбирали життя у українців, Raiffeisen отримав понад 1 мільярд євро прибутку від своєї діяльності в Росії за перші три квартали. Це становить майже 50% від загального прибутку групи і більш ніж удвічі перевищує доходи підрозділу в порівнянні з показниками за два роки до початку війни. Протягом цього ж періоду банк виплатив 277 мільйонів євро податків до бюджету Російської Федерації.
Проте банк залучений до військової економіки путінського режиму і не здатний перевести свої активи в материнську компанію в Австрії. Запроваджені в Москві обмеження на рух капіталу виключають можливість для Raiffeisen отримати доступ до прибутків, які вже склали 4,4 мільярда євро, що залишилися заблокованими в Російській Федерації.
Усі організації, які функціонують на території Росії, підлягають контролю центрального банку в Москві та вважаються російськими компаніями. Це ускладнює процес розриву ділових зв'язків, навіть якщо підприємства потрапили під санкції або мають співпрацю з військовими структурами. Відповідно до російського законодавства, закриття рахунків можливе лише в певних випадках, а санкції не визнаються.
Австрійський банк повідомляє, що вже три роки намагається вивести свої активи з Росії. Американські регулятори та Європейський центральний банк здійснюють тиск, вимагаючи швидшого виходу з ринку. Raiffeisen також є одним з найбільших банків з іноземними інвестиціями в Україні.
"Юнихим" постачав кислоти компанії "Равенство" з Росії, що підпадає під санкції. Це стосується, зокрема, державного проєкту, який займається розробкою й модернізацією платформ та боєприпасів для багатозарядних ракетних систем і планувальних бомб.
За інформацією Міністерства фінансів США, компанія "Рівність" займається розробкою та виробництвом навігаційних радіолокаційних систем. Це підрозділ державного концерну "Граніт-Електрон", що підпадає під санкції. Цей концерн виготовляє важливі компоненти ракетних систем, такі як системи автоматичного управління, а також системи радіоелектронної боротьби для військово-морського флоту Росії.
Компанія "Граніт-Електрон" має тісні зв'язки з АТ "Корпорація "Тактичне ракетне озброєння", яка є державним оборонним конгломератом, що займається виробництвом озброєння для армії Російської Федерації. Всі три компанії були піддані санкціям з боку США незабаром після початку російської агресії, а також підпали під обмежувальні заходи з боку Європейського Союзу.
Австрійський банк виявився одним з небагатьох великих західних фінансових установ, які досі функціонують у Росії, незважаючи на численні заяви про намір покинути цей ринок, контрольований агресором. Внаслідок цього банк вже зіткнувся з ризиком введення прямих санкцій з боку Сполучених Штатів та Європейського Союзу.
Таке тривале перебування в Росії після початку повномасштабної війни в Україні можна легко пояснити. Чистий дохід банку на російському ринку демонструє небачені показники зростання і складає значну частину загального прибутку всієї банківської групи.
Російський суд прийняв рішення про блокування продажу акцій Raiffeisen Bank International, які належать його філії в Росії. Як зазначили представники банку, вони більше не мають можливості продати свою контрольну частку в цьому підрозділі.