Майбутнє газового транзиту через Україну стало предметом серйозних дискусій та напружених переговорів. Якщо до 1 січня 2025 року не вдасться підписати нову угоду, Україна може втратити мільярди кубометрів російського газу, які наразі транспортуються через її газотранспортну систему. Згідно з інформацією видання Bloomberg, деякі країни Центральної Європи, зокрема Словаччина, наполягають на продовженні транзиту російського газу через Україну після закінчення поточного контракту 31 грудня 2024 року.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово зазначав, що не дозволить передачу російського газу, який підтримує кремлівську армію, через українську територію після завершення угоди. За його словами, він відкритий до транспортування газа з інших країн, але, за наявною інформацією, повністю виключити можливість транзиту російського газу не можна.
При ухваленні рішень українському лідеру необхідно враховувати захист національної газотранспортної інфраструктури, яка налічує 38 600 км. Упродовж останніх трьох років ця мережа лишалася непошкодженою, оскільки через неї проходив російський газ. У разі припинення постачань інфраструктура може стати мішенню для атак, що ускладнить опалення домівок в Україні взимку.
"Актуальність питань забезпечення безпеки української інфраструктури активно обговорюється у дипломатичних колах", — зазначає Крістіан Егенхофер, старший науковий співробітник аналітичного центру CEPS в Брюсселі. "Це може стати шансом для Зеленського, якщо він погодиться на продовження транзиту".
Егенхофер підкреслює, що газові переговори матимуть значення не лише для України. Як для Путіна, так і для Фіцо найкращим сценарієм було б, щоб європейські споживачі купували газ безпосередньо у "Газпрому", в результаті чого Росія залишилась би на ринку ЄС без необхідності ділитися доходами з посередниками, а Словаччина змогла б заощадити на витратах на транспортування. Міністерство закордонних справ України повідомило, що переговори тривають, і остаточну угоду не можна цілком виключити.
"Конфлікт через російський газ загострить суперечності серед членів ЄС, що відповідає інтересам Росії, яка прагне зменшити підтримку України", — вважає Бота Ільяс, старший аналітик PRISM.
Відсутність міжурядової угоди між Росією та Україною ускладнює, але не виключає можливість комерційних угод з європейськими компаніями. Словацька газова компанія Slovensky Plynarensky Priemysel AS та її оператор газотранспортних мереж Eustream AS, поряд з угорською MOL та великими промисловими споживачами з Австрії та Італії, закликали Зеленського дозволити продовження поставок. Обговорюється обсяг у 15 мільярдів кубометрів на рік.
У світлі наближення терміну розглядаються альтернативні варіанти. За словами джерел, SPP веде переговори з азербайджанською державною газовою компанією про постачання газу, що можливо за умови обміну між "Газпромом" та Socar, за якого азербайджанська компанія буде закуповувати газ в Росії для продажу європейським споживачам.
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан також запропонував провести продаж російського газу на фізичному кордоні між Росією та Україною, що дозволить європейським покупцям отримувати газ безпосередньо, а Україні зобов'язати забезпечувати транзит відповідно до угоди про вільну торгівлю з ЄС.
"Продовження транзиту російського газу в будь-якій формі — це небезпечно для України", — asserts Бенджамін Л. Шмітт, старший дослідник аналітичного центру CEPA.
Негайно закінчується дія угоди про транзит російського газу через Україну. Влада країни підтвердила, що не планує укладати новий контракт. У Словаччині це рішення викликало різку критику, адже країна може зазнати значних економічних втрат. Минулого тижня словацький прем'єр Роберт Фіцо відвідав Москву для переговорів з Володимиром Путіним.
Після цього Володимир Зеленський оголосив, що словацькому прем'єру були запропоновані два варіанти вирішення ситуації, але він їх відхилив. Словацький прем'єр також погрожував зупинити постачання електроенергії в Україну після 1 січня 2025 року.