В порівнянні з жовтнем 2024 року, серед опитаних українців зріс відсоток тих, хто готовий до територіальних поступок для завершення конфлікту. Такі результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, були оприлюднені 3 січня. «Якщо в період між травнем і початком жовтня 2024 року ситуація залишалася стабільною, то між початком жовтня і груднем спостерігається підвищення з 32% до 38% тих, хто загалом готовий до певних територіальних поступок. Одночасно частка тих, хто рішуче проти будь-яких поступок, зменшилася. Проте, незважаючи на всі складнощі, у грудні 51% українців залишалися проти будь-яких територіальних поступок (у жовтні було 58%)», – йдеться у дослідженні.
Також в КМІС оприлюднили результати інше опитування, яке показало, що в грудні 2024 року кількість українців, які готові терпіти тягар війни настільки довго, наскільки це буде потрібно, знизилася до 57% в порівнянні з 63% у жовтні.
Дослідники зазначають, що збільшилася частка тих, кому «важко сказати», скільки часу вони готові терпіти – з 12% до 18%, а частка тих, хто говорить про коротший період – декілька місяців або пів року, залишилася без значних змін – 21% у грудні проти 18% на початку жовтня.
Отже, у КМІС відзначають, що зміни між жовтнем і груднем не відображають зниження запасу міцності українців, а вказують на зростання невизначеності, зумовленої низкою зовнішніх і внутрішніх факторів, таких як вибори в США.
Минулого місяця опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова виявило, що 47% українців готові підтримати вступ України в НАТО, навіть якщо частина територій залишиться окупованою РФ. 36% опитаних не підтримують такий вступ.
У червні цього року готовність українців приєднатися до НАТО за умови окупації територій становила лише 33%.
Київ неодноразово наголошував на неможливості погодитися на будь-які територіальні поступки або замороження конфлікту, оскільки це, за словами української влади, лише сприяло б Росії у підготовці нового нападу на Україну.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) у своєму звіті від 27 листопада зазначили, що російські чиновники демонструють небажання йти на компроміс у війні з Україною.