Витрати на оборону разом із стабільним притоком доходів від експорту нафти дозволили російській економіці уникнути краху після агресії Росії в Україну. Багато економістів очікували тривалого і серйозного економічного спаду в Росії, але, натомість, ВВП країни знизився лише на 1,4% того року та збільшився на 4,1% у 2023 і 2024 роках, відповідно до офіційних даних. Проте, якщо буде досягнутий мир, будь-яке подальше зменшення витрат на оборону з боку Росії, імовірно, призведе до фінансової прогалини в Кремлі, яку буде важко заповнити, зазначають економісти.
Окрім того, допомога сім'ям російських військовослужбовців, які беруть участь у конфлікті в Україні, підвищила рівень життя в деяких з найбільш незаможних регіонів країни. Припинення таких виплат призведе до зменшення внутрішнього споживання, вважають експерти.
"Щоб Кремль зміг уникнути економічного краху, йому слід продовжувати фінансувати витрати на звичному рівні навіть після завершення війни. Якщо військові видатки будуть зменшені, це призведе до скорочення робочих місць та загального розчарування у багатьох регіонах Росії", – вважає Яніс Клюге, аналітик з Росії Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки.
У той же час, як зазначає WSJ, російська економіка однозначно виграє від закінчення війни, оскільки це може призвести до скасування деяких санкцій, покращення торгівельних зв'язків та підвищення довіри з боку бізнесу.
Згідно з аналітичною доповіддю Capital Economics, скорочення витрат може спровокувати уповільнення економічного зростання або навіть привести до рецесії в Росії у найближчому майбутньому.
У виданні Bloomberg повідомляється про те, що економіка Росії переживає серйозні труднощі. Вказується також, що президент США Дональд Трамп може завдати значного удару.
Крім цього, видання Financial Times зазначало, що військова економіка Росії нагадує картковий будиночок. Фінансові основи політики російського автократа Володимира Путіна стають дедалі більш хиткими. Високопосадовці російської еліти вже публічно виявляють свої побоювання.
Крім того, російський газовий монополіст "Газпром" зазнав серйозних труднощів – від збою в ланцюгах постачань до обмеження доступу до європейського ринку, на якому компанія тривалий час панувала.