У першому кварталі 2025 року в анексованому Криму було зафіксовано 13 обшуків, з них сім пройшли в домах представників корінного кримськотатарського народу, повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр.
За інформацією правозахисників, цей показник є нижчим у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року, коли було зафіксовано 33 обшуки, 28 з яких стосувалися кримських татар. У 2023 році в першому кварталі проводилися 21 обшук, 19 з яких були пов'язані з корінним населенням.
Читайте також: Суд РФ продовжив арешт кримських татар, затриманих після обшуків 5 лютого.
«Таким чином, попри деяке зниження кількості випадків, тенденція переслідувань за політичними та релігійними мотивами залишається незмінною з початку окупації півострова», – вважають у центрі.
КРЦ зазначає, що під час проведення обшуків російські силовики порушують права потерпілих. Конкретно, зафіксовані випадки пошкодження майна, проведення обшуку без присутності господаря, а також підкидання забороненої літератури.
У березні КРЦ повідомляв, що за весь час анексії Криму правозахисники зафіксували 399 ув’язнених, які піддалися переслідуванням за політичними звинуваченнями, з яких 241 – кримські татари.
Після початку анексії у 2014 році в Криму регулярно переслідують кримськотатарське населення, активістів, правозахисників та релігійних діячів. Кримчани, які виступають проти російської влади, часто стають об'єктами обшуків, арештів та звинувачень в екстремізмі чи терористичній діяльності.
Одним з інструментів тиску стало використання кримінальних справ, пов’язаних із імовірними зв’язками із забороненою в Росії, але легальною в Україні організацією «Хізб ут-Тахрір». За цими звинуваченнями десятки кримських татар отримали тюремні терміни.